Měly to být projekty za miliony korun, díky nimž by v příhraničí našly práci desítky lidí. Řeč je o slibech investorských firem, které koupily rozsáhlé pozemky u hranic nebo v centru. Po letech, kdy se obchody uzavřely, se však nic neděje. Zdá se navíc, že od svých záměrů firmy nadobro upustily.

Tak například těsně u hranic slibovala pražská společnost Frontera vybudovat komplex služeb za šedesát milionů korun. Výsledek? O firmě nikdo nic neví a lukrativní pozemky leží ladem. „O společnosti nic nevíme. Netušíme, jaké mají s pozemky plány,“ řekl včera tajemník kraslické radnice Viktor Semrád. Fronteru se Deník pokusil opakovaně kontaktovat. Telefon však nikdo nezvedá a firma nereagovala ani na otázky zaslané mailem. „Mám informace, že Frontera z Česka úplně odešla a pozemky se přes prostředníka snaží prodat,“ uvedl místostarosta města Lubomír Zach. Podobným situacím se prý chce radnice v budoucnu vyhnout. Už nyní musí podnikatelé ve smlouvě deklarovat, jaký a kdy záměr zrealizují. Město se ale v případě Frontery jakýmkoliv pochybením brání. „Frontera měla slibný projekt, a navíc nám půjčila na výstavbu kanalizace v Hraničné,“ doplnil Zach.

Naprosto totožné je to s firmou Testa Invest Letohrad, která koupila objekty bývalé městské nemocnice. Slibovala výstavbu rekreačního areálu až s pětadvaceti domy. Objekty ale dál chátrají. Výrobní ředitel firmy Karel Stejskal se nechtěl k situaci osobně vyjádřit. Slíbil ale, že informace podá příští týden jednatel firmy. Zajímavé ale je, že Testa nabízí na svých webových stránkách areál k prodeji. Píše tam, že případný kupec by tam mohl vybudovat areál volného času s výstavbou domů a hřiště. Cenu, za jakou je vše k mání, už ale společnost na internetu nezveřejnila.