Jak využít starou památku, aby nechátrala, ale naopak se stala lákadlem pro návštěvníky ze širokého okolí? Čím oživit obrovské prostory a učinit je zajímavými? Podnikatel Alexandr Tučák z Kraslic to ví. V roce 2002 koupil od města objekt bývalých jatek a od té doby ho opravuje. Má tu sklad a prodejnu stavebnin. V jednom domku v areálu dokonce bydlí. U toho však nechce skončit a plánuje další zvelebení památky. Jedním z jeho přání je vybudovat zde expozici – malé muzeum.

„Prodejna ustoupila z přední části nádvoří do zadních prostor. Volné místo bych totiž rád využil kulturnějším způsobem. Přemýšlíme o expozici. Jsem svolný i k pořádání koncertů,“ svěřil se Tučák. O zajímavé památce na předměstí Kraslic chce dát co nejvíce vědět. „Proto se mimo jiné snažím objekt dostat mezi turistické známky,“ podotkl.

Dominantou stavby je věž, kde dříve fungoval důmyslný chladicí systém poháněný parním strojem. „V prvním patře se již prováděla základní údržba. Jsou tu původní cementové omítky, které jsou důkladně zatažené a jen ztěžka je lze dostat dolů. Tato vrstva dokáže držet vlhkost. Až když se odstranila, tak to tu začalo dýchat,“ poznamenal projektant Martin Volný.

„Finální podobu již máme vyměřenou, také víme, co by tu asi mohlo být. Nechci to nazývat muzeem, spíše se hodí pojmenování expozice. Mohou zde být třeba umístěné dobové materiály o zaniklém průmyslu – pivovarnictví nebo řeznictví. To se ještě upřesní,“ doplnil Volný. Současně zmínil, že dobrým rádcem při dalších úpravách mohou být původní mapové podklady. „Jde o čtyři asi poslední plány, co se dochovaly,“ připomenul.
A k čemu by ještě objekt mohl být vhodný? „Bavili jsme se o různých možnostech a mě hned napadl malý pivovar. Jistě by tu šlo také vytvořit jednoduché bydlení,“ zapřemýšlel historik architektury Zdeněk Lukeš, který se do Kraslic přijel podívat.

Tučák dále uvažuje, že by se pokusil odkrýt vodní příkop, který býval pod železniční tratí. Z nádraží sem také v minulosti vedla kolej. Do areálu jatek tak mohly zajíždět vagony s dobytkem.

„Jestli bude příkop kamenný, tak by to nebylo vůbec špatné. Ještě dnes je vidět propadlý povrch, který je však zasypaný,“ řekl majitel. Od státu a kraje získává Tučák na rekonstrukci památky dotace. Zatím se mu podařilo dostat okolo pěti milionů korun. Přibližně stejnou částku investoval ze svého.

Oprava vnější části věže byla náročná. Těžké žulové ozdoby bylo totiž potřeba sundat a kulatá okna dostala novou vyzdívku. „Když jsem objekt koupil, tak ze strany věže rostla bříza. Místo ní je teď okno. Ještě jeden stromek tady je, u střechy. Osobně ho považuji za vlaječku zatím nedokončené stavby,“ prohlásil Tučák. „Jednou jsem tu dokonce vykopal krásnou borovičku – bonsaj. Zájem o ni měli dva sběratelé, jeden ji pak dostal,“ dodal.