Bývalá městská jatka v Kraslicích, která jsou historickou památkou, se dočkají další zásadní rekonstrukce. Jejich vlastník Alexandr Tučák se díky dotaci z Ministerstva kultury, z programu na záchranu architektonických dědictví, pouští do obnovy technického zázemí.

Renovace se tak dočká například unikátní chlazení, kde si jatka sama vyráběla led na chlazení masa, a třeba další část strojovny, na jejímž základě jatka fungovala pomocí parního stroje. „Budu tak moci ukázat, co se v jatkách dochovalo, jak fungovala,“ řekl Tučák. Rekonstrukce vyjde na více než osm set tisíc korun. Dotace přitom činí 630 tisíc korun. „Už máme první materiál a práce jsou v běhu.“

Alexandr Tučák je v získávání dotací na historický objekt, který byl postaven v roce 1903, úspěšný. Koupil ho od města v roce 2002 a každý rok je vidět posun vpřed. S obnovou chátrajících jatek začal ihned po koupi. Dominantou je věž, kterou se Tučák stejně jako další části jatek snaží uvést do původního stavu. Kdo by si myslel, že jde o vyhlídkovou věžičku nebo jakousi okrasu jatek, mýlí se. Uvnitř ní je totiž vodojem, ze kterého se přečerpávala voda. „Při obnově čerpáme z dobových fotek,“ poukázal. „Některé detaily sice doladit nejdou, protože za ta léta se ztratila řada dokumentů, ale ráz mají jatka totožný. Stačí se podívat na střechy, fasádu, ale třeba i dveře.“

Dotace získává Tučák od Karlovarského kraje, města a nejzásadnější od státu. Jak sám říká, za ta léta se podařilo opravit asi dvě třetiny venkovního pláště a 80 procent střech. Postupem let by se mělo dostat i na zadní část. Opravy už stály asi devět milionů korun, přičemž dotace činily okolo 5,5 milionu. „Obnova technického zázemí je zásadní. Lidé mohou nyní jatka obdivovat jen zvenku. Díky strojovně ale nabídneme naprosto jiný pohled na to, jak to tu dříve vypadalo,“ uvedl. Mrzí ho, že se zachovala jen část dobových dokumentů. V ruce má například výdejové doklady na maso z roku 1918, ale třeba také některé roční účetní uzávěrky. „Řada věcí se zřejmě ztratila, když jatka přestala fungovat a byl tu místo nich otevřen sklad se zeleninou. Některé plochy byly proto přestavěny, a tak je opět dáváme do původního stavu,“ pokračoval.

Kompletní oprava je podle Tučáka během na dlouhou trať. Bude ale prý dál shánět prostředky, tak aby jatka dokončil a stala se jednou z dominant města. Představuje si, že v budoucnu by tu mohl stát třeba pivovar, být umístěna nějaká expozice muzea a nebrání se ani pořádání hudebních vystoupení.

Chátrající jatka koupil místní podnikatel přímo od města v roce 2002 za 2,4 milionu korun. Prostory slouží i jako sklad jeho firmy se stavebninami, kvůli čemuž tehdy jatka kupoval.