Kamerový systém začal zatím ve zkušebním provozu střežit ulice podkrušnohorských Kraslic. Pět kamer je především zaměřeno na celý silniční průtah městem, městský úřad nebo peněžní ústavy. Policie společně s radnicí budou navíc v letošním roce usilovat o to, aby systém byl doplněn ještě o tři kamery.

Ty stávající jsou umístěny na panelovém domě na sídlišti Sever, na kostele, kulturním domě, naproti Komerční bance a u čerpací stanice Benzina.
Podle vedoucího kraslického obvodního oddělení policie Karla Stodoly má kamerový systém jasný cíl. Policie si slibuje snížení pouliční kriminality. Záznamy mají být samozřejmě i pomocníkem při objasňování přestupků a trestných činů.

„V tomto měsíci se takzvaně vychytávají mouchy. Naplno se kamerový systém rozjede na začátku února,“ řekl Stodola. Kamery už prý mají alespoň psychologický efekt. Přestupků v dopravě je podle policistů méně. O pomoc už žádali i němečtí policisté, kteří pátrali po odcizeném voze.
Místní lidé si uvědomují, že kamery v ulicích budou mít svůj kladný přínos. Obávají se ale současně ztráty soukromí. Poukazují na případy, kdy policisté zaměřovali lidi v domácnostech. „Budeme hlídaní na každém kroku. Kamery se dají zneužít. Připouštím ale, že mají i opodstatnění,“ řekl Daniel Slavík z Kraslic.

To však Stodola rozhodně odmítá. „Budeme dbát na to, abychom dodrželi, co povoluje zákon,“ poznamenal.
Systém lze podle jeho slov nastavit tak, že při záběru do okna se obraz rozptýlí. Pokud bude mít veřejnost pocit, že ji kamery nelegálně snímají, může se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů. „Kamerový systém v Kraslicích má jasný účel. Pokud by se stalo jinak, zákon na to samozřejmě pamatuje. Lidé se v takových případech mohou obrátit na náš úřad. Svá tvrzení musí mít popsána a doložena,“ řekla mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.