Protestní akce proti kamionům připravuje petiční výbor, který právě vzniká v Kraslicích. Reaguje na to, že po vstupu České republiky do schengenského prostoru se uvolní hranice. To bude pro Kraslice znamenat, že přes hraniční přechod budou moci jezdit i vozy nad 3,5 tuny.

Petiční výbor se má dnes setkat a doladit detaily. „Připravujeme petici, kterou adresujeme Ministerstvu životního prostředí. Poukážeme na paradox, že důvodem pro zákaz nákladní dopravy je ochrana přírody a živočichů, ale už ne ochrana zdraví lidí,“ uvedl předseda petičního výboru Otakar Mika. Dnes se podle jeho slov rozhodne také o tom, jak budou vypadat demonstrace. „Německá strana je také proti, a tak je možné, že uspořádáme na každé straně jednu na konci října,“ sdělil Mika. Zaráží ho, že krajské zastupitelstvo rozhodlo, že kamiony přes hranice v Kraslicích pustí po opravě silničního průtahu, tedy zhruba za rok, avšak s Kraslicemi o tom nikdo nejednal. „Bylo to o nás bez nás,“ poznamenal.

Jak už dříve uvedla mluvčí kraje Andrea Bocková, ve finále bude o přechodu rozhodovat úředník na kraslické radnici. „Všechny podklady chci shromáždit do konce listopadu. Jako obyvatel Kraslicka jsem samozřejmě proti, avšak jako státní úředník musím postupovat podle zákonů,“ sdělil stávající šéf odboru dopravy a silničního hospodářství Petr Müller.
Petiční výbor podle Miky očekává, že petiční archy podepíší tisíce lidí.