Obyvatelé Kraslic mají obavy, že po dokončení generální opravy silničního průtahu městem budou smět přes hraniční přechod i kamiony. Už jednou se proti tomu zvedla vlna odporu, když se pod petici na české i německé straně podepsaly tisíce lidí. Kraj ale uklidňuje, že není ani jeho záměrem, aby přes město těžké vozy jezdily.

„Obava tu pořád je, protože silnice dostává evropské parametry. Nedovedu si však představit, že by městem, které má jen jeden hlavní tah, kamiony projížděly. To nejen z hlediska bezpečí, ale také plynulosti provozu,“ řekl Miroslav Pokorný z Kraslic.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel při úterní návštěvě Kraslic, kdy oficiálně skončila druhá etapa generální opravy, lidi uklidnil, že nemusí mít obavy. „Není ani v zájmu kraje, aby hraniční přechod sloužil pro tranzitní dopravu,“ uvedl.

Je ale možné, že Kraslice budou muset dodržet podmínky Schengenské dohody a nákladní vozy přes hranice stejně pustit. „Jde případně o vyjednávání s německou stranou. I tam ale není zájem, aby přes hranice kamiony směly,“ řekl. Dokáže si však představit, že by přes hraniční přechod jezdily autobusy. „Ty by dopravu dramatickým způsobem zcela jistě nezatížily. Autobusová přeprava by znamenala oživení pro region. Zcela jistě by se podepsala na zvýšení turistického ruchu,“ doplnil Pavel.

Průjezd přes hranice vozům nad 3,5 tuny zakazuje nyní dopravní značení. Iniciátor petice Otakar Mika věří, že opatření bude i nadále dostačující. „Nemáme teď zprávy, že by kdokoliv tlačil na změnu rozhodnutí. Pokud se tak v budoucnu stane, jsme připraveni případnému tlaku vzdorovat,“ doplnil Mika.