České filmy k vidění v den jejich premiéry a zahraniční maximálně do dvou měsíců. To slibuje digitální kino, které si pořizuje radnice v Kraslicích. Město ho instaluje na bývalé loutkoherecké scéně v přízemí kulturního domu.

Ještě o prázdninách se mimořádně mělo sejít zastupitelstvo, aby schválilo leasing, na který si město digitální kino koupí. Zřejmě se to ale nestihne. „Leasing máme schválený, avšak kvůli dovoleným na centrále se vše pozdrželo,“ uvedl místostarosta Kraslic Lubomír Zach. Termín zapojení kina ale podle jeho slov ohrožený není. „Do konce října by zařízení mělo fungovat,“ poznamenal.

Zatím se předpokládá, že kino promítne měsíčně čtyři celovečerní filmy a jeden dětský snímek. „Připravujeme i nabídku pro školy a třeba i klub důchodců,“ pokračoval Zach.

Digitální kino vyjde Kraslice na více než milion korun. Město ho bude splácet tři roky. Měsíčně zaplatí 30 tisíc korun.
O kinu se v zastupitelstvu vedly dlouhé diskuse. Některým poslancům se jeho koupě zdála předražená. I když s ní pak nadpoloviční většina souhlasila, na dalším jednání se zastupitelé nedokázali dohodnout na způsobu financování. Koupě digitálního kina tak byla několikrát odložena. Teď už podle místostarosty jeho zprovoznění v přízemí kulturního domu nic nebrání.

Digitální kino je náhražkou za uzavřené klasické městské kino. Radnice si však láme hlavu nad tím, co s objektem městského kina. Místostarosta města Lubomír Zach včera uvedl, že Kraslice hledají jeho využití.

Prostory jsou bohužel limitovány sklopeným hledištěm,“ uvedl Zach. Pro letošek podle jeho slov zůstane ještě kino v zakonzervovaném stavu, aby se ušetřilo za energie. „Využití budeme hledat společně s ředitelem základní umělecké školy a vedením městské knihovny. Mohly by se tam konat například přednášky, menší divadelní představení nebo koncerty. To ale spíše v letních měsících, kdy se tam nemusí topit,“ doplnil místostarosta. V době, kdy se kino zavíralo, dokonce vyhlásilo město mezi občany anketu. V ní se jich ptalo, jaký osud by objekt městského kina měl mít. „Bohužel anketa neměla takřka žádný ohlas,“ řekl již dříve mluvčí Kraslic Pavel Reichard.