Vážné závady na síti veřejného osvětlení ukázala revizní kontrola. Tu nařídilo nové vedení tamních technických služeb, když zjistilo, že revize dlouhá léta chybí.

Revizní technici jen kroutili hlavou, když zjistili, v jakém stavu je síť veřejného osvětlení. Na asi tisíci lamp objevili celkem 1 200 závad, přičemž polovinu z nich jednoznačně označili za životu nebezpečné. „Mohlo reálně hrozit, že lampy někoho zabijí,“ řekl Radim Diviš, jehož firma se po revizích pustila do odstraňování závad. Nejvážnějším problémem je, že staré lampy mají poničenou kabeláž nebo kryty a často nejsou uzemněné. „Podařilo se nám již odstranit devadesát procent nejvážnějších závad. Další opravy budou pokračovat v následujících dvou letech,“ doplnil Diviš.

Odstranění prvních závad už stálo stovky tisíc korun. Zda se ale podařilo odhalit všechny lampy v takto katastrofálním stavu, není jasné. Dnes již bývalý ředitel technických služeb Karel Tetur totiž upozornil na to, že chybí i jejich přesná evidence.

Podle odhadů vyjdou nyní opravy na maximálně dva miliony korun. Pokud by však město chtělo staré veřejné osvětlení samo kompletně vyměnit, odhadl Tetur investici až na osmnáct milionů.

Klidní mohou být občané alespoň u hlavního silničního tahu, kde je veřejné osvětlení nové. Budovalo se tam díky dotaci v součinnosti s generální opravou páteřní komunikace přes město vedoucí do sousedního Německa.