Jaké výmluvy nejčastěji slyší policisté při silničních kontrolách, když zastaví auto se zatmavenými skly? Stále ty samé dokola a nad některými se už jen usmívají. „Tak jsem to koupil. Auto bez problémů prošlo technickou kontrolou. Nevěděl jsem, že to nesmí takhle být. Mám na to atest. Skla jsou zapsaná v techničáku," to jsou nejčastější pokusy motoristů, kterými se snaží uniformované muže přesvědčit, aby je za špatnou propustnost skel nepokutovali. Policisté teď připravili sérii preventivních akcí, během kterých si motoristé mohou přestat vymýšlet a nechat si propustnost skel změřit. Včera měření speciálním přístrojem začalo na náměstí T.G.M. v Kraslicích. Měření se uskuteční i v Sokolově a Chodově.

„Pokud mají řidiči sebemenší pochybnost o tom, že propustnost předních skel odpovídá technickým podmínkám pro provoz na pozemních komunikacích, tak přesně na ně je preventivní akce zaměřena," řekla mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. Policisté tak včera měřili speciálním přístrojem propustnost světla na předním skle a předních bočních sklech. „Pokud zjistíme na místě nedostatek, řidiči se v tomto případě nemusí obávat žádného postihu," zdůraznila mluvčí. Problémem podle jejích slov je, že řidiče často matou i servisy, které fólie na okna lepí. „V podstatě správnou propustnost mají jen ta skla u aut přímo z výroby," poznamenala mluvčí.

Dodala, že dalším místem měření bude Sokolov, a to 15. května od 15 do 17 hodin v ulici Spartakiádní pod zimním stadionem na bývalém heliportu. O dva dny později si pak propustnost budou moci nechat změřit řidiči v Chodově v ulici Bezručova za bývalým sportovním areálem, taktéž od 15 do 17 hodin.

Samotní řidiči tuto akci vítají. „Nebyl jsem si jistý, a tak jsem si nechal okna zkontrolovat, protože je mám tmavší. Nechci se zatmavenými skly provokovat a vystavovat se riziku pokuty, proto jsem si je nechal zkontrolovat," řekl Petr Zant z Kraslic. Propustnost však byla nízká, a tak musí fólie sundat.

Policisté avizují, že se při kontrolách budou na propustnost skel více zaměřovat. Poukazují na to, že pokud je propustnost světla nižší než 70 %, hrozí řidiči bloková pokuta do dvou tisíc korun a dotyčný je upozorněn, aby fólie z oken odstranil. „Pokud je propustnost pod 20 %, policisté přestupek postoupí správnímu orgánu a řidiči je další jízda zakázána. Pokuta je v tomto případě od pěti do deseti tisíc a hrozí i vyslovení zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu šesti až dvanácti měsíců.

Propustnost skel budou od příštího roku důkladně kontrolovat i stanice technické kontroly, které budou muset být přístrojem na měření také vybaveny.