Lidé z Kraslic budou muset i letos dojíždět za koupáním do okolí. To i přesto, že vrchu Glassberg nad Kraslicemi by mohl vévodit rekreační areál s koupalištěm. V současné době je ale v havarijním stavu. Nádrž areálu je prasklá a slabý je i přítok vody. Veřejnost sice po zprovoznění plovárny volá. Kraslice ale mají jiné investiční priority.

„Betonovou nádrž koupaliště poškodilo zemětřesení v polovině osmdesátých let minulého století,“ objasňuje ředitel Technických služeb Kraslice Hanuš Kühnl. „Je prasklý roh, voda tudy utíká. Pokoušeli jsme se prasklinu opravit, ale nejde to. Navíc přítok vody je slabý a v létě přestane přitékat úplně. Jediným řešením by byl uzavřený okruh vody. To by si však vyžádalo investici tak pěti až šesti milionů korun. Pomohlo by také zmenšení hloubky bazénu ze současných tří metrů na necelé dva. Bylo by to bezpečnější a nepotřebovali bychom tolik vody,“ poznamenal.

Areál na Glassbergu byl postaven na počátku sedmdesátých let. Stal se oblíbeným místem letní rekreace pro návštěvníky z české i německé strany hranice. V devadesátých letech 20. století se však začal projevovat úbytek vody a její špatná kvalita v nádrži vedla nakonec k uzavření koupaliště. Dnes areál pomalu chátrá. Náklady na rekonstrukci ředitel technických služeb odhaduje na dvacet milionů korun. Vedení města však takovou investici nepovažuje za účelnou. Odvolává se zejména na to, že návratnost investice je dlouhodobá a nejistá. Upozorňuje právě i na nedostatek vody. Jak to se stavem přítoku vlastně je, nikdo neví. „Mysleli jsme, že přítok vede z vrcholku kopce a vodu odčerpávají chataři. Zjistili jsme ale, že to tak není,“ vypravuje Jana Hájková z odboru životního prostředí. „Při hledání podkladů v archivu jsme našli původní plány. Na jejich základě se podařilo lokalizovat sběrnou šachtu a přítok vody,“ pokračovala.“ Podle podkladů je voda vedena po vrstevnici litinovým potrubím. Za desítky let trubky zřejmě nebudou v takovém stavu, aby zajistily dostatečný průtok vody. „Stačilo by nechat provést hydrogeologický průzkum, který stojí řádově pár desítek tisíc korun, a hned by bylo jasno, kolik je na Glassbergu vody,“ shodují se úřednice mající na starost vodní hospodářství.

Zatímco obyvatele Kraslic stav chátrajícího koupaliště i nedostatek možností k letní rekreaci trápí, vedení města nechává tento problém chladným. Podle starosty Zdeňka Brantla mají Krasličané dost možností ke koupání v okolí. Nebrání se však myšlence, že by koupaliště provozoval soukromník. „Podporu města by jistě získal,“ tvrdí. Hovoří se dokonce o tom, že Glassberg původně vůbec není koupaliště. Fungoval totiž jako nádrž pro hasiče. V původní dokumentaci však stojí, že účelem tehdejší stavby je koupaliště pro rekreaci. I na hlavní budově areálu visí cedule s nápisem oznamujícím, že jde o rekreační vodní plochu. Ovšem kvůli přísným hygienickým normám bez oficiálního statutu koupaliště.