Za volant osobních aut stále častěji usedají lidé, kteří buď přišli o řidičský průkaz, nebo mají vysloven zákaz řízení. Najdou se však i tací, kteří řídí, ačkoliv řidičák ani nikdy neměli. Mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová připustila, že takových případů je stále více. „Policisté se jimi zabývají každý týden,“ poznamenala.

Za vše mluví pondělní dopravní nehoda nedaleko vlakového a autobusového nádraží v Kraslicích, která se stala kolem páté hodiny ranní. Muž, který nemá řidičák, a ještě mu soud vyslovil zákaz řízení, zazmatkoval, když zahlédl policejní hlídku. Podle svých slov chtěl policii ujet, nezvládl ale řízení. Když se chtěl v rychlosti otočit, najel na obrubník a autem mířil z prudké stráně. Auto se zastavilo o kus skály. „Jinak bych nehodu asi nepřežil,“ řekl na místě. Paradoxem je, že hlídka muže ani nestavěla. „Vykonávali běžnou službu. Nemohli tušit, že dotyčný nemá řidičské oprávnění,“ sdělil vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Kraslicích Karel Stodola. Za řízení bez řidičského průkazu a maření výkonu úředního rozhodnutí mu teď hrozí až dva roky vězení.

Podle policistů je jen otázkou času, kdy takoví lidé způsobí tragédii. V Kraslicích k tomu podle místních lidí nemuselo být daleko. „Zrovna tímto místem, kde se nehoda stala, prochází na vlak a autobus denně desítky lidí. Mohl klidně někoho srazit,“ zlobila se na místě jedna z přihlížejících.

Další případ řešili policisté v Sokolově. Sedmadvacetiletého muže ze Sokolova policisté přistihli za volantem na silnici 1/6 za volantem peugeotu. „Lustrací v evidenci řidičů strážci zákona zjistili, že muž není držitelem řidičského oprávnění pro žádnou ze skupin řidičských oprávnění, neboť jako hříšník dosáhl dvanácti bodů. Muži nyní hrozí až jeden rok ve vězení,“ sdělila Kávová. „Při vzpomínce na to, jak je tato mezinárodní silnice frekventovaná a kolik již zde bylo vážných dopravních nehod, je jízda bez řidičáku zde velmi hazardním a riskantním kouskem,“ doplnila.