Dětský pavilon bývalé městské nemocnice v Kraslicích bude i nadále chátrat. Radnice ho sice prodala pražskému Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách, které mělo v plánu v Kraslicích vybudovat komplexní rekondiční a pečovatelské centrum, avšak od záměru definitivně upustilo. Sdružení, které se třemi stovkami členů má v poskytování těchto služeb bohaté zkušenosti, se rozhodlo budovu prodat.

Místopředsedkyně sdružení Brigita Prokopenková argumentuje tím, že investice do rekonstrukce by byla moc vysoká. Sdružení mělo zprvu v plánu investovat kolem dvanácti až patnácti milionů. „Když jsme ale zhodnotili stav budovy, náklady na opravy se mnohonásobně zvýšily. Jde řádově o desítky milionů korun. A to si sdružení nemůže dovolit,“ uvedla. Lokalita se přitom sdružení líbila. V kraji navíc takové zařízení chybí. „Uvidíme, až objekt prodáme, zda bychom nenašli lepší a projekt buď v Kraslicích, nebo okolí nakonec nezrealizovali,“ doplnila.

Pavilon bývalé městské nemocnice sdružení prodává za milion korun, tedy za stejnou částku, jako ho koupilo. To samé se nedá říct o ostatních objektech nemocničního komplexu. Ty před lety koupila firma TestaInvest Letohrad. Slibovala vybudovat moderní turistický areál. Komplex sedmi budov a pozemky o rozloze 34 tisíc metrů čtverečních tehdy Testa od města získala za 4,5 milionu korun. Teď se na něm snaží vydělat. Na internetu ho prodává za 8,5 milionu. Deník o tom již informoval. V Kraslicích ztroskotaly i další slibně vypadající obchody. Pražská společnost Frontera měla u hranic vybudovat komplex služeb za šedesát milionů korun. Dnes o ní na radnici nikdo nic neví.

Kraslice by přitom potřebovaly realizaci obdobných projektů. Roste nezaměstnanost a lidé se za prací stěhují. „Situace není dobrá. Potřebovali bychom investory, aby lidé dostali práci,“ řekl místostarosta Kraslic Lubomír Zach.

Rozhovor s mluvčí KKN na téma personálu

Tisková mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Marková odpovídá v rozhovoru na to, jak chce nemocnice přilákat do Sokolova nové zdravotní sestry nebo lékaře. A jak chce vedení zamezit tomu, aby zdravotníci z nemocnice odcházeli.

Jak tedy chcete přilákat do Sokolova zdravotnický personál?
Pro všechny naše tři nemocnice platí motivační nabídky. Nabízíme zájemcům o zaměstnání náborový příspěvek. V kategorii lékař činí 50 tisíc korun, zdravotní sestra, fyzioterapeut, nutriční terapeut a zdravotní laborant 30 tisíc a zdravotní asistent 15 tisíc korun.

Snažíte se takzvaně podchytit i budoucí lékaře, kteří teprve studují?
Ano, studentům medicíny od 4. ročníku dáváme 2 500 korun za měsíc do ukončení studia při podepsání dohody o nástupu po ukončení studia nejméně na pět let. A studentům medicíny od 6. ročníku pět tisíc korun za měsíc do ukončení studia rovněž při podepsání té samé dohody.

Kolik chybí sester a jaké mají přesčasové hodiny?
Za letošní červen to bylo 1 050 hodin v celé Nemocnici Sokolov. To je přibližně třicet přesčasových hodin. Za stejné období chybělo v sokolovské nemocnici třiadvacet sester.

Budou se rušit nebo spojovat oddělení?
Aktuálně se neuvažuje o zrušení žádného oddělení ani spojování. Pro měsíce červenec a srpen byl snížen počet lůžek na interním oddělení o polovinu (30 lůžek). Je zde především nedostatek lékařů, ale i sester.

Kolik je průměrný, popřípadě nástupní plat zdravotní sestry?
V roce 2008 činil v Karlovarské krajské nemocnici průměrný plat této kategorie téměř 23 tisíc korun. Nástupní plat se nedá přesně určit, odvíjí se totiž od vzdělání, kvalifikace a praxe.

Jak motivuje nemocnice ty stávající sestry, aby neodcházely?
Mají pravidelné čtvrtletní odměny nebo se snažíme neustále vylepšovat pracovní prostředí. Vedení Karlovarské krajské nemocnice také započalo proces budování personální kultury. Využívá možnosti mimořádných odměn a oceňování zásluh finančně i morálně, sleduje významná životní i pracovní výročí zaměstnanců, která jsou spojena s finanční odměnou a společenským setkáním. Je zde záměr uspořádání dalších akcí, které by v rámci daných možností zvýšily pocit sounáležitosti zdravotníků, ale i ostatních zaměstnanců. Je samozřejmé, že finanční ohodnocení je základem pro všechny pracovní kategorie, nicméně se domníváme, že ani tato část přístupu k zaměstnancům není zanedbatelná.