Rekreační areál, obytné domy, hřiště a další turistická lákadla. To vše slibovala v příhraničních Kraslicích postavit firma Testa Invest Letohrad v areálu bývalé městské nemocnice, která roky chátrá. Ukazuje se ale, že šlo jen o plané řeči. Testa se totiž snaží areál se ziskem prodat.
Společnost inzeruje prodej areálu nejen na svých webových stránkách. Snaží se ho zbavit i prostřednictvím realitní kanceláře.

Komplex sedmi budov a pozemky o rozloze 34 tisíc metrů čtverečních tehdy Testa od města získala za 4,5 milionu korun. Teď se je snaží udat za 8,5 milionu. Opozice tehdy obchod označila za nevýhodný a spekulativní. „Firma v podstatě získala celý areál kromě dětského pavilonu nemocnice za cenu rozsáhlých pozemků. Teď se ukazuje, že to byl pro město špatný a nevýhodný obchod. Upozorňoval jsem na to,“ řekl tehdejší opoziční zastupitel Bohdan Havel. „Byla to absolutně chybná transakce. Stejně tomu bylo i při prodeji lukrativních pozemků u hranic, kde se ve velkém prodávalo, ale nic tam dodnes nestojí,“ doplnil.

Testa Invest slibovala radnici nalákat turisty do moderního areálu. Dnes k záměru mlčí. „Nebudeme se k ničemu ohledně areálu bývalé městské nemocnice v Kraslicích vyjadřovat,“ řekla za Testa Invest Letohrad Eva Sklenářová. Neodpověděla tak na otázku, proč společnost od záměru upustila nebo zda od počátku kupovala nemovitosti a pozemky kvůli jejich dalšímu prodeji.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl, který byl v době prodeje řadovým zastupitelem, cítí zklamání. „Neudělali to, co slíbili. Bohužel havarijní stav areálu se tak nezmění,“ řekl. Připustil, že je načase, aby při prodeji městských objektů a lukrativních pozemků bylo město důraznější. „Pracujeme na možných změnách smluv,“ přiznal starosta. Nabízí se například možnost, že by firmy musely deklarovat podnikatelský záměr. Pokud by ho nezrealizovaly, čekaly by je sankce. Jenže v současné době Kraslice žádného strategického investora neregistrují.

Areál bývalé městské nemocnice byl pro Kraslice v minulosti černou můrou. Ještě před lety za ni město doplácelo milionové dluhy. Teď bude dál hyzdit město. Budovy jsou nyní v dezolátním stavu. Hlavní pavilon je nutné podle odborníků celý srovnat se zemí. Využívaná je jen jedna část, kde je v pronájmu místní firma. Ta v době prodeje měla obavy, že bude muset provoz ukončit. „Z naší strany je dnes komunikace s Testou na dobré úrovni,“ řekl majitel tamní firmy Bohuslav Havlík.

Podle exzastupitele Havla nemělo město areál za takových podmínek prodávat. „Vždyť firma platila poměrně vysoký pronájem, který byl alespoň ziskem pro rozpočet,“ doplnil.