Složitou situaci při hledání zaměstnání mají obyvatelé Kraslic. Řada firem zaměřených na průmyslovou výrobu v době krize propouštěla. A tento trend pokračuje. Nezaměstnanost, poté co v srpnu vzrostla o více než půl procenta, pokořila čtrnáctiprocentní hranici. Zdá se, že ani v září se situace nezlepší, neboť se začnou na úřadě práce evidovat absolventi škol.

Nezaměstnanost začala růst už v době, kdy kvůli potížím začal při restrukturalizaci propouštět výrobce dechových hudebních nástrojů, firma Amati Denak Kraslice. Ta uplynulý měsíc propustila dalších deset lidí. „Šlo o pomocné dělníky a zaměstnance v kancelářích,“ uvedl finanční ředitel Amati Jiří Štípek. Firma podle jeho slov má na některé druhy nástrojů, třeba tuby, dostatek zakázek. „Budeme potřebovat více dělníků. Je ale problém na trhu práce takto kvalifikované zaměstnance získat,“ doplnil.

Podle mluvčího sokolovského úřadu práce Jaroslava Januše je situace v Kraslicích složitá. „Lidí bez práce je opravdu hodně. Nezlepší se to nejméně do konce roku,“ sdělil Januš. Vážnou situaci si uvědomuje i vedení kraslické radnice. „V úterý navštíví Kraslicko hejtman kraje. Budeme po něm chtít, aby nám kraj pomohl,“ sdělil starosta Kraslic Zdeněk Brantl. Nezaměstnaní přiznávají, že sehnat v Kraslicích práci je takřka nemožné. „Dřív byly návštěvy na úřadě častější. Teď mi tam říkají, že práce stejně není,“ krčí rameny jeden z nezaměstnaných.

Propouštět musela například i firma Sametex, vyrábějící plyše a samety. O práci tam přišlo 30 lidí. Teď se podle ředitele Petra Exnera mluví o zkrácení pracovní doby, aby nehrozilo další propouštění. Existuje ale možnost, že italský majitel přesune do Kraslic veškerou výrobu.

Na úřady práce se hlásí stále více lidí

Nezaměstnanost na Sokolovsku opět vzrostla. Její míra se během srpna zvýšila o 0,14 procentního bodu. Celkově tak činí přesně 12,06 procenta. Oproti stejnému období loňského roku přitom nezaměstnanost vzrostla o více než čtyři procenta. Vyplývá to ze statistiky sokolovského úřadu práce. Nejhorší situace je na Kraslicku, kde uplatnění na trhu práce hledá přes čtrnáct procent lidí. Nezaměstnanost vzrostla i v dalších mikroregionech Sokolovska. V Lokti o 0,39 na 10,82 %, Sokolově o 0,07 na 11,73 %, v Horním Slavkově o 0,53 na 9,01 % a v Kynšperku o 0,09 na 11,04 %. „Jen v Chodově míra nezaměstnanosti nepatrně klesla, a to o 0,16 na 13,29 %,“ uvedla Kristina Martínková, analytička Úřadu práce v Sokolově. Podle jeho mluvčího Jaroslava Januše mohou za růst nezaměstnanosti stále dopady finanční krize. „Na úřadech práce se pak v srpnu začali evidovat absolventi škol,“ doplnil.