Důvod je jednoduchý – není tu práce, čímž se horší sociální situace. Navíc populace na Kraslicku stárne. Statistika mluví jasně. Aktuálně k 1. lednu 2011 měly Kraslice přesně 6 856 občanů. Věkový průměr se pak pohybuje kolem dvaačtyřiceti let. Odliv přitom radnice zaznamenává každým rokem, a to kolem padesáti až sta lidí. Například v roce 2005 jich město mělo ještě okolo 7 200 a v roce 1995 ještě přes osm tisíc. „Úbytek je znatelný, ale logický. Lidé míří jinam za prací,“ říká místostarosta Kraslic Otakar Mika.

Jeho Otevřená radnice, se kterou loni vyhrál komunální volby, nyní připravuje materiál, který má odliv alespoň částečně zastavit. Mika chce v zastupitelstvu prosadit změnu prodejů pozemků pro výstavbu rodinných domů. „V praxi by to vypadalo tak, že město prodá pozemek za pětadvacet procent ceny. Pokud dotyčný dům postaví, nebude zbylé tři čtvrtiny muset doplatit. Samozřejmě ale budeme dohlížet, aby nedocházelo ke spekulacím s pozemky,“ uvedl. „Městská kasa sice přijde jednorázově o peníze z prodeje pozemku, ale mělo by to výsledný a dlouhodobější efekt. Jednoduše, když lidé budou vědět, že v Kraslicích se dá ušetřit při výstavbě rodinného domu, mohli by přilákat i lidi z okolí a tím zamezit alespoň částečně odchodu obyvatel,“ doplnil.

Podle informací ze stavebního úřadu mají Kraslice ještě několik lokalit, kde by mohly rodinné domy stát. Kromě proluk v centru města, kde jsou pozemky zasíťované, se nabízí například lokalita nad bývalou městskou nemocnicí. Radnice ale připouští, že tam chybí inženýrské sítě a na jejich vybudování zatím chybí peníze. K dispozici jsou ale i další vhodné lokality v ulici Wolkerově směrem na Tisovou nebo v oblasti takzvané novoveské cesty a Havlíčkovy ulice.