Za přelomový v oblasti boje proti padělkům a napodobeninám značkového zboží v příhraničních tržnicích na západě Čech označuje uplynulý rok Celní ředitelství Plzeň. Díky sérii kontrolních akcí a nepřetržitému dohledu se podle mluvčí celníků Jitky Blahutové podařilo značně snížit prodej nelegálního zboží na místech, kde byl jeho výskyt enormní.

„Důkladnými kontrolami a následným dlouhodobým dohledem celní správy prošlo celkem dvanáct velkých tržnic v příhraničí s Německem. Útvary celního ředitelství provedly také řadu akcí proti výrobcům a distributorům nelegálního zboží,“ uvedla Blahutová.

Celníci loni zajistili přes 390 tisíc pirátských audio a video nosičů a téměř 370 tisíc kusů padělků obuvi, textilu a jiného spotřebního zboží. „Západočeští celníci při zmíněných akcích také zajistili přes 1,5 milionu kusů nekolkovaných cigaret a zabránili tak daňovému úniku ve výši 2,7 milionu korun,“ pokračovala Blahutová s tím, že škoda způsobená majitelům autorských práv a práv k ochranné známce z veškerého zajištěného zboží činí 1 miliardu 67 milionů korun.

Značnou část nelegálního zboží se celníkům podařilo zachytit již při pokusu o jeho dovoz na naše území. Na celních útvarech v Chebu, Draženově, Sokolově, Karlových Varech a Rozvadově našli celníci v roce 2008 při kontrolách kontejnerů dovezených z Číny v 78 případech padělky nebo zboží, které by dokonce mohly ohrozit zdraví spotřebitelů. Častým kontrolám byla vystavena i tržnice v Kraslicích. I tam celníci drželi nepřetržitý dohled, aby zabránili dalšímu prodeji plagiátů.

Vietnamští prodejci, jejichž klientelu tvoří hlavně němečtí turisté, přiznávají, že řada z nich už u hranic končí. „Obchod je špatný. Němci už nejezdí,“ řekl stánkař, kterému v Česku říkají Radek.

Obří tržnice se Kraslice už chtěly zbavit. Chtěly do příhraničí nalákat investora, který by nabídl nová pracovní místa. O rozsáhlé pozemky však nikdo zájem neprojevil. Proto také zastupitelé prodloužili nájemcům tržnice smlouvu. Díky ní plyne do rozpočtu města ročně několik milionů korun.