Pacientům v Kraslicích hrozí, že budou muset i v budoucnu dojíždět do Sokolova za vyšetřením, ke kterému je potřeba sonograf. Lékaři z Kraslicka ho měli k dispozici v tamní soukromé poliklinice. Přístroj se však rozbil. Majitelé polikliniky oznámili, že nový přístroj je tak nákladný, že ho sami pořídit nemohou. Lékaři se obrátili na město, zda by sono pro Kraslicko nekoupilo.

Jeho pořízení však zřejmě nebude otázkou chvilky. Finanční komise kraslické radnice nezařadila návrh do rozpočtu na letošní rok. Na druhou stranu však zdravotní komise v zastupitelstvu prosadila, aby se město peníze pokusilo sehnat.

Někteří zastupitelé se ale obávají spuštění takzvaného lavinového efektu. Mají obavy z toho, že pokud pořídí nový sonograf za 700 tisíc korun soukromé poliklinice, budou chtít zaplatit nové přístroje třeba praktičtí lékaři. „To se může stát,“ řekla zastupitelka a místní gynekoložka Dana Schwarzová.
Spolumajitel polikliniky František Vlček ale oponuje, že sonograf by město nekoupilo přímo poliklinice. „Využívat by ho přece mohli všichni lékaři. My jen nabízíme prostory a personál. Klidně ale může sonograf provozovat kdokoliv z jiných lékařů. Upozorňuji jen na to, že teď musí lidé za tímto vyšetřením dojíždět. Pro lékaře není problém vypsat žádanku a poslat pacienta do Sokolova. Takhle by ale lidé měli vyšetření přímo v Kraslicích,“ argumentuje Vlček. „Když pojedu do Sokolova, strávím tím půl dne,“ stěžovala si pacientka v ordinaci polikliniky. „Takové stížnosti tu jsou pořád. Lidé si myslí, že za to můžeme právě my. Tak to ale není,“ dodal Vlček.

Zastupitelé dali úředníkům za úkol zjistit, za jakých podmínek je možné přístroj koupit z veřejných peněz a následně ho svěřit do provozování soukromým lékařským praxím. Chtějí také znát, jaká by byla následná ekonomika. „Měla by se vyřešit otázka, když přístroj pokryje režijní náklady a nějaký výnos ještě zbyde, jak bude tento obnos použit. Dovedu si představit, že třeba na částečné uhrazení sonografu,“ řekl člen finanční komise Otakar Mika.

Předseda finanční komise Jiří Souhrada navrhl oslovit i starosty ze Svazku měst a obcí Kraslicka, aby na přístroj radnice přispěly. Jak jednání dopadne, ale nelze předjímat. Například Oloví totiž může namítat, že tamní obyvatelé to mají stejně daleko na vyšetření do Sokolova.

Někteří zastupitelé mají ze záměru pořídit sonograf, který by případně provozovala soukromá poliklinika, obavy. Její majitelé po městě totiž chtějí, aby postupem let město zdravotnické zařízení odkoupilo za zhruba dvanáct milionů korun a později ho provozovalo. To v době, kdy lékaři začnou odcházet do důchodu. Lékaři upozornili, že objekt prioritně nabídnou městu. Pokud ho nebude chtít, prodají ho za nejvýhodnějších podmínek, bez ohledu na to, zda tam budou dál poskytovány zdravotnické služby. „Cítím se být těmito argumenty tlačena ke zdi. Jistě si všichni přejí, aby tu poliklinika fungovala. Město by na to ale mohlo doplatit,“ uvedla zastupitelka Pavlína Poledňáková. Poslanci argumentují tím, že budova potřebuje nutné investice za miliony korun. „A to například výstavbu výtahu,“ podotkl místostarosta Kraslic Lubomír Zach. Zastupitelé zatím odkup polikliniky zamítli.