Jedinou střední školu v příhraničním městě Kraslice na Sokolovsku se pokusí zachránit tamní radnice. Město se stane nezvykle zřizovatelem místo samotného kraje. Argumenty jsou jasné. Z města utíkají mladí lidé a střední školství by tomu mohlo zabránit. Navíc škola, kde se vyučovala výroba hudebních nástrojů, má bohatou tradici. Vznikla před 145 lety, ale pohřbil ji nezájem studentů o toto řemeslo.

Na vině byly také ekonomické problémy předního evropského výrobce dechových nástrojů, firmy Amati–Denak Kraslice, která propustila stovky lidí. Nyní je jasné, že tento obor v Kraslicích zatím zanikne. Potvrdil to ředitel 1. základní školy v Kraslicích Zdeněk Pečenka. Právě pod jeho hlavičku bude střední škola patřit. Pečenka připravuje kompletní náplň nové školy. „Zaměříme se na obory, které chybí místním podnikatelům. Škola ale musí mít mnohem větší záběr,“ nastínil. Jako příklad uvedl obor zpracování kovů nebo přesné strojírenství. Škola by přitom mohla přivítat první studenty už v září 2011.

Kraj pošle Kraslicím na administrativu 100 tisíc korun, radnice musí přidat stejnou částku. „Díky snahám vedení města se podařilo doslova vzkřísit zanikající školu, která měla ve městě obrovskou tradici. Bude ale velmi záležet na řediteli a schopnosti pedagogů, jak atraktivní bude nabídka školy a zda dokáže přilákat dostatek žáků,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Střední průmyslová škola v Kraslicích byla v roce 2007 tehdy sloučena při optimalizaci školství v kraji se Střední školou živnostenskou v Sokolově. To ji mělo zachránit. Opak byl ale pravdou. Počet žáků ještě poklesl. Letos jich tam byla zhruba dvacítka.