První fáze generální opravy silničního průtahu Kraslicemi pozvolna finišuje. Zrekonstruovat se zatím za peníze kraje podařilo úsek dlouhý několik stovek metrů. Ten změnil svoji podobu, což překvapilo některé řidiče. Je to zcela záměrně. Po dokončení oprav má být totiž průtah mnohem bezpečnější.

Na komunikaci vznikají ostrůvky u autobusových zastávek a odstavné plochy pro stání aut. „Zajistí se tak větší bezpečí pro chodce,“ uvedl technický náměstek krajských silničářů Petr Šťovíček. „Stávající průtah je dlouhý a na přímém úseku. Díky ostrůvkům bude mírně esovitý, což donutí řidiče jet pomaleji. Celkově tak dojde ke zklidnění dopravy. To bylo cílem,“ pokračoval Šťovíček.

Podle jeho slov nyní dodavatelská firma pracuje na finálních pracích. „Dokončuje se značení, aby řidiči věděli, kde přesně mohou zastavit a kudy vedou běžné jízdní pruhy. Ty byly zúženy na 3,5 metru,“ doplnil. Včera už dokonce přestaly mobilní semafory řídit dopravu. Úsek je už tak s mírnými omezeními průjezdný.

Zúžení silnice a finální podobu vítají i Kraslice. „Řidiči si občas hlavní silnici pletou se závodní dráhou. Zpomalení dopravy bude jen ku prospěchu,“ řekl mluvčí Městského úřadu v Kraslicích Pavel Reichard.

Těžká technika z Kraslic na zimu zmizí. S dalšími pracemi by se mělo začít hned na začátku příštího roku, kdy má být průtah dokončen. Silničáři nyní čekají, až bude vypsán operační program Evropské unie, ze kterého by chtěli čerpat.
Silničáři požádají už příští měsíc. Podle Šťovíčka nelze odhadnout, jak dlouho bude následně trvat schvalovací proces. Věří však, že finanční prostředky na pokračování generální opravy průtahu krajští silničáři nakonec získají.