Řidiči na Kraslicku jsou nejtrestanějšími na Sokolovsku. O bod přišla při policejní kontrole už takřka třetina z nich. Kraslicko však drží neblahý prim proto, že stovek přestupků v dopravě se dopouští motoristé ze sousedního Německa.

Jak ukázala i včerejší bezpečnostní akce policie, kromě rozsvícení světel podceňují motoristé i bezpečnostní pásy. Takových přestupků registrovala policie od začátku loňského roku do letošního ledna přes tři sta. V několika případech lidé nepřipoutali ani své děti. „Lidé tím velice riskují. Pokud je totiž auto vybavené bezpečnostními airbagy, mohou posádku v případě nepřipoutání vážně zranit,“ varovala mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.

Astronomický je ale počet případů, kdy řidiči nerozsvítí. Odboru dopravy kraslické radnice jich policie oznámila od začátku loňského roku k 17. únoru letošního roku téměř 1 500. Podílí se na tom zejména Němci. „Na hranicích přitom je varování, že v Česku se svítit musí po celý den. Ještě si na to naši sousedé asi nezvykli,“ řekl šéf tamního odboru dopravy Václav Češka. Na Kraslicku vlastní řidičské oprávnění přesně 7 709 lidí. O alespoň jeden bod jich přišlo ke včerejšímu dni 2 232. Těch, co museli řidičák odevzdat kvůli ztrátě dvanácti bodů, je čtyřiapadesát. Dalším sto třiceti byl vysloven zákaz řízení. „O body v Čechách pak přišlo už téměř 3 100 cizinců,“ sdělil Češka. Policisté rozdali okolo 1 800 trestných bodů.

Podle vedoucího Obvodního oddělení Policie ČR v Kraslicích Karla Stodoly motoristé často překračují ve městě i rychlost. „Takových přestupků bylo padesát,“ uvedl. Češka doplnil, že dalších dvě stě padesát jich rychlost překročilo mimo obec.

Na bezpečnost na silnicích na Kraslicku dohlíží stálá hlídková služba. Kontroly jsou tak intenzivnější. Řidiči to pociťují. „Je znát, že tu hlídková služba začala fungovat. Policisté jsou doslova na každém rohu. To je dobře, aspoň se doprava zklidní. Už jsem také dostal pokutu za světla, ale jen stovku, tak teď už si dávám pozor,“ řekl jeden z kontrolovaných řidičů.