Moderní víceúčelový sál Základní umělecké školy Kraslice uspěl v soutěži Stavba roku Karlovarského kraje. Ze slavnostního vyhlášení si odvezl třetí místo v diváckém internetovém hlasování jako nejlepší stavba roku 2010 a získal navíc cenu hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného za přínos pro školství. Ředitel umělecké školy František Stůj neskrýval nadšení.

Víceúčelový sál se může pyšnit třetím místem a cenou hejtmana. Nabízí se tedy otázka, jak toto ocenění vnímáte?
Je to pro nás velké povzbuzení do další práce, které je před námi velmi mnoho. Ocenění je příjemné už proto, že rozšířit kapacitu školy se nám podařilo po dlouhých letech žádostí o dotace, které vždy nedopadly podle našich představ. Nakonec se ale projekt podařilo zrealizovat.

Na výstavbu sálu jste získali vysokou dotaci z fondů Evropské unie ve výši kolem dvaceti milionů korun. Přístavba se setkala ale i s kritikou, že za ty peníze se mohlo postavit něco smysluplnějšího. Jaká je reakce na tyto argumenty?
Také jsem takové názory zaregistroval, ale plynou pouze z neinformovanosti těch, kteří to hlásí. Mají za to, že výstavba byla celá hrazena z rozpočtu města, což tak není. Spoluúčast města byla pouze dva miliony korun a důrazně musím říct, že na jiné účely než na víceúčelový sál nemohly být tyto unijní peníze použity. Jinak bychom je museli samozřejmě vrátit. Kritika mě samozřejmě mrzí, protože od roku 1988 tu nevznikla žádná taková novostavba. Navíc je určena k výchově dětí a kapacita školy nám už nestačila.

S kapacitou školy máte problém už roky. Kolik žáků do ní v sedmitisícovém městě dochází?
V současné době máme přesně 386 žáků. Avšak kapacita je 350 žáků. Požádali jsme nyní po otevření sálu o navýšení kapacity a již čekáme na rozhodnutí ministerstva školství.

Jakou má sál, jehož oblouky připomínají operu v Sydney, vůbec kapacitu?
Sál, který je maximálně akusticky ozvučený, disponuje mobilním pódiem, na které se vejde až pětašedesát účinkujících. V hledišti je pak 160 míst pro sezení. Zadní část sálu je pak osazena zrcadly, aby se v něm mohla vyučovat praktická část tanečního oboru.

Od března, kdy byl sál zkolaudován, se v něm uskutečnilo už patnáct koncertů. Jaké máte plány v dohledné době?
Od otevření je sál maximálně vytížen. V dotaci jsou také peníze na takzvanou udržitelnost projektu. V praxi to znamená, že jsme získali prostředky na pořádání koncertů i s partnerskou Musikschule Vogtland, která soustřeďuje umělecké školy na německé straně. Nejbližší koncert v naší režii se uskuteční už ve čtvrtek. Jedná se o první závěrečné vystoupení našich žáků na závěr školního roku.