Základní umělecké škole v Kraslicích už nestačí její stávající kapacita. Učit se zpívat, hrát na hudební nástroje, ale třeba i tančit tam dochází přes 350 dětí. K dispozici je přitom jen deset učeben, a tak mladí muzikanti často přešlapují na chodbách a čekají, až se třídy uvolní. Škola už jen netrpělivě čeká, až bude dokončena přístavba za více než pětadvacet milionů korun, díky níž vzniknou nové prostory pro výuku, s moderním sálem a nahrávacím studiem.

„Kapacitu už lehce překračujeme a dětí se hlásí čím dál více. Nový sál bude spásou,“ říká ředitel Základní umělecké školy v Kraslicích František Stůj.
Škola na stavbu získala dotaci z česko–saského programu Cíl 3. Čerpat může až 1,66 milionu eur. Samotná radnice se na akci podílí dvěma miliony.

Kromě sálu a studia získala škola peníze i na vybavení včetně hudebních nástrojů a nejmodernějšího ozvučení. Ve městě zaznívají však i kritické hlasy, že škola mohla využívat prostor kulturního domu. To ředitel Stůj odmítá. „Museli bychom tam vždy stěhovat nástroje. Navíc za vše se platí, tedy i za pronájem sálu. Nyní budeme moci pořádat přehrávky, koncerty a regionální soutěže v naší režii, bez ohledu na program v kulturním domě,“ poznamenal.

Do nového sálu, který bude hotový ještě letos, se vejde 160 diváků, na pódium 65 účinkujících. Vzroste také počet kulturních pořadů. „Dotace zahrnuje i prostředky na pořádání česko–německých koncertů. Naším partnerem se stal celý spolek Muzikschule Vogtland,“ doplnil.