„Dovednost hry na hudební nástroj je v mnoha případech pro děti profesně i společensky rozhodující pro jejich uplatnění v životě,“ říká ředitel Základní umělecké školy v Kraslicích František Stůj. Utvrzuje se v tom, neboť o studium ve škole už nemají zájem jen děti školního věku, ale také dospělí, kteří si tak doplňují vzdělání. „Studijní plány základní umělecké školy se totiž od prvních ročníků zaměřují na přípravu žáků ke studiu na středních odborných školách, také na pedagogických a filozofických fakultách a samozřejmě na školách vysokých. V dospělém věku se ale tyto dovednosti získávají obtížně,“ uvedl Stůj.
Je proto rád, že tak malou školu navštěvuje kolem tří stovek dětí. Ty navíc mají od letošního školního roku možnost studovat naprosto všechny hudební nástroje. „Máme plně kvalifikovaný pedagogický sbor, a tak je možné vyučovat naprosto vše,“ poznamenal ředitel. Největší zájem je podle jeho slov o kytaru nebo klavír. Opomenuty pak bývají například housle.

Přihlášky bude letos škola přijímat do pátku 19. září. Hlásit se podle Stůje mohou i děti předškolního věku.

A jak je vůbec studium v základní umělecké škole pro rodiny finančně náročné? Podle zákona musí škola vybírat takzvaný příspěvek. Ten v Kraslicích činí 180 korun za žáka na měsíc. „Cenu se snažíme držet na spodní hranici vyhlášky,“ říká ředitel Stůj. Rodiče si zpočátku nemusí lámat hlavu ani s nákupem hudebního nástroje. „Máme veškeré k dispozici. Může se stát, že dítě bude hrát jen třeba několik týdnů, a pak ho to přestane bavit. Rodiče by tak zbytečně vynaložili peníze. Právě proto je zpočátku žákům dáme k dispozici,“ doplnil na závěr František Stůj.

Žáci však nesedí jen v učebnách. Řada z nich se podívá například s orchestrem nebo sbory do zahraničí, kde veřejně vystupují