Výuka v republice unikátního oboru výroby hudebních nástrojů v kraslické průmyslové škole definitivně skončí. Stane se tak po více než sto padesáti letech, a to od nového školního roku. Potvrdil to krajský radní pro školství Vratislav Emler. Jedním dechem ale dodal, že obor jako takový se kraj bude snažit vzkřísit, avšak ne přímo v Kraslicích, kde měl tak dlouhou tradici. „Kvůli nízkému počtu žáků, kterých je nyní ve čtvrtém ročníku pouze osm, nejsou peníze na chod školy. Proto není možné školu dál provozovat,“ řekl Emler. Poukázal na to, že zájem o studium tohoto oboru není už zhruba čtyři až pět let. „Nyní uděláme nový nábor. Obor budeme propagovat a nabídneme ho v rejstříku středních škol. Pokud se najdou zájemci, výuka by probíhala ve Střední živnostenské škole v Sokolově, pod kterou kraslická škola nyní patří. Praxe pak ve firmě Amati–Denak Kraslice,“ uvedl radní.

Právě s předním evropským výrobcem dechových hudebních nástrojů se na tomto postupu kraj domluvil. „Když obor zanikne, za pár let nebudeme mít schopné odborníky a Amati, která nyní zaměstnává 240 lidí a druhotně dává práci dalším lidem v Kraslicích i Hradci Králové, by se mohla omezovat. To by byla škoda, protože naše nástroje reprezentují Českou republiku i kraj po světě,“ uvedl spolumajitel Amati Jiří Štípek.

Právě i nedávné ekonomické problémy Amati mohou stát za odlivem studentů. Firma totiž prošla zásadní restrukturalizací, aby se na trhu udržela. V minulosti zaměstnávala až sedm stovek lidí.

Samotné město Kraslice nechce připustit, aby střední školství z města zmizelo. Podle místostarosty Lubomíra Zacha by to mohlo znamenat odliv dalších lidí. Kraji Kraslice nabídly, aby se ve škole začal vyučovat takzvaný obor Mechatronic, zaměřený na práci na CNC strojích. Právě po tom volají místní strojírenské firmy. „Takto šikovných lidí je málo. My bychom si žáky vychovali od prvního ročníku,“ řekl již před časem Miloš Ptáček, ředitel strojírenského podniku Kornet, který je ve městě jedním z významných zaměstnavatelů. Obdobně se k tomuto oboru staví i Rotavské strojírny. „Našli jsme i učební obor Pracovník pro zdravotnické a sociální služby, který je v republice novinkou,“ řekl místostarosta Zach. Město nyní čeká, jak na nabídku kraj zareaguje.

Mluvilo se i o zřízení hudebního gymnázia. To ale Emler ihned odmítl. Opírá se o fakt, že v kraji rapidně ubývá dětí a už nynější gymnázia budou mít problémy naplnit třídy. Stejné je to i s dalšími studijními a učebními obory.