Kdysi unikátní škole s bohatou tradicí, která je jedinou svého druhu v republice, vážně hrozí, že od příštího školního roku definitivně uzavře dveře. Takový osud čeká středí průmyslovou školu v Kraslicích zaměřenou na výrobu hudebních nástrojů. Ta po optimalizaci školství v Karlovarském kraji patří pod Střední živnostenskou školu Sokolov. Důvod ukončení provozu je jasný. O studium není zájem. I když škola bojuje o existenci už několik let, tamní radnice nechce dopustit, aby škola skončila.

Naprosto netradiční pohled se naskytl kantorům první školní den. První až třetí ročník je kvůli nezájmu studentů o hudební obory prázdný. Do lavic usedlo pouze osm žáků ve čtvrtém ročníku. O otevření prvního ročníku přitom nemohla být ani řeč. Přihlášku poslaly jen dvě děti. „A to jedno z nich si to nakonec rozmyslelo,“ řekla ředitelka živnostenské školy Hana Jandíková. Třináct studentů ještě navštěvuje dálkové studium. Letos ale budou všichni maturovat. Sama Jandíková označila situaci za kritickou stejně jako krajský radní pro školství Vratislav Emler. „Snažili jsme se najít obor, který by mohl školu zachránit, avšak marně. V kraji je pokrytí studijních oborů dobré a jen stěží by někdo dojížděl do Kraslic. Situaci nevidím nijak dobře,“ řekl radní. Problémem podle jeho slov je, že světově známý výrobce nástrojů firma Amati–Denak Kraslice, která prošla zásadní restrukturalizací a propustila řadu lidí, už není pro školu silným garantem, který by si studenty vychovával jako tomu v minulosti bylo.

Starosta Kraslic Zdeněk Brantl, který byl dříve ředitelem tamní střední školy, sám označuje současný stav za neudržitelný. Obává se ale toho, že pokud se škola zavře, bude to napořád. „Usilujeme o zachování středního školství a netrváme na současných oborech. Ve spolupráci s krajem jsme oslovili Hospodářskou komoru, která zjistí poptávku firem po absolventech škol. Je to šance, jak získat třeba obor, který v kraji chybí,“ konstatoval Brantl.