Budoucnost některých zimních areálů na Kraslicku vidí vlekaři ve vybudování zasněžovacího systému. Jeho pořízení je však tak drahé, že se provozovatelé skicenter obávají o jeho návratnost. Opírají se navíc o fakt, že návštěvnost hor klesá. Na druhou stranu ale přiznávají, že bez technického sněhu jen těžko vydělají, aby měli na další investice. Provoz zasněžovacího systému pak stojí další miliony korun.

Na horách je nyní sice dostatek sněhu. Místy až metr. Napadl však pozdě, a tak vlekaři v Kraslicích a Stříbrné neměli otevřeno v době zimních prázdnin, kdy jsou největší tržby. „Budoucnost vidím v technickém sněhu. O jeho koupi přemýšlíme už deset let, ale investice je tak vysoká, že pochybuji o její návratnosti,“ řekl provozovatel sjezdovky Lišák ve Stříbrné Jan Izák. Obdobně hovoří i Martin Vlček z vleku Krajka Kraslice. „Tady jsou navíc teploty vyšší, takže by mohl být vůbec problém technický sníh vyrábět,“ uvedl.

Bohaté zkušenosti má se zasněžováním skiareál v Bublavě. Ten do obnovy areálu investoval za posledních šest let okolo čtyřiceti milionů. Tamní vlekař Jiří Lhota přiznává, že díky zasněžování bylo letos možné otevřít sjezdovky i na vánoční svátky. Provoz sněhových děl je ale podle jeho slov finančně náročný. „Náklady se v letošní lyžařské sezóně šplhají k milionu korun. Za celou sezónu pak ke dvěma milionům,“ poznamenal. „Ani technologie není levná. Bez ní by ale areál nemohl v takovém měřítku fungovat,“ doplnil Lhota.

Lyžařské podmínky jsou na horách na Kraslicku ideální. Bublava hlásí na víkend 70 až 100 cm sněhu. Sousední Stříbrná půl metru a vleky Krajka a Saporo v Kraslicích pětatřicet centimetrů. Sjezdovky jsou kvalitně upravené.