Kůly podpírají bortící se zdivo, vymlácená okna a střechu překrývá obří plachta, aby do ní nezatékalo a nedocházelo k další zkáze. Takový je stav měšťanského hrázděného domu s číslem popisným jedna v ulici 5. května v Kraslicích. O hrázděném domu se nyní ve městě čím dál více mluví.Postupně by se totiž hrázděnka mohla stát dominantou této ulice. Hrozila jí přitom demolice.

Co způsobilo obrat? Jak již Deník informoval, hrázděnku v dražbě získal za 153 tisíc korun Spolek přátel města Kraslice a hodlá ji s pomocí dotací opravit. Její členové včera oznámili, že hrázděnku, která je nyní v havarijním stavu, chtějí poprvé ukázat veřejnosti. „Uděláme takový den otevřených dveří, aby lidé viděli, jak hrázděnka nyní vypadá i uvnitř,“ řekl místopředseda spolku Otakar Mika s tím, že o přesném datu bude spolek informovat.
Mikovi je jasné, že spolek na sebe navalil břímě, o které se bude muset ze zákona starat. „Obavy jistě nějaké máme, ale pevně věřím, že na opravy seženeme peníze například od Ministerstva kultury nebo i Karlovarského kraje. Je známa řada případů, kdy majitelé státem chráněných domů získávají pravidelně dotační prostředky,“ poznamenal. Jako příklad uvedl bývalá jatka v Kraslicích, která od města koupil podnikatel se stavebninami a úspěšně je opravuje nejen ze soukromých, ale právě i dotačních peněz.

Opravy samotné hrázděnky se odhadují na tři až čtyři miliony korun. Z měšťanského domu by chtěl spolek vybudovat malé muzeum, ve kterém by našel zázemí nejen on, ale třeba i místní řemeslníci, například paličkářky.