Až nebývalý ohlas vzbudil záměr kraslické firmy Hajm, která se chce pokusit vybudovat v příhraničním městě menší hokejový stadion. Výraznou podporu našla v německém Klingenthalu, který s Kraslicemi sousedí. Zkušenosti a pomoc nabízí i karlovarský klub HC Energie.

Hajm chce postavit takzvanou plecharénu, která by nabízela například veřejné bruslení. Mluví se i o založení hokejového klubu s několika třídami. Nechyběly by doprovodné služby. „Žijeme v Kraslicích dlouhá léta. Je jednoznačné, že tu chybí sportovní vyžití,“ řekl Milan Šajánek z firmy Hajm. Autoři myšlenky se nechali inspirovat arénou v Třemošné, která je hojně využívaná. „S majiteli spolupracujeme. Získáme od nich projekt. Jsme domluveni, že nám předají zkušenosti,“ poznamenal.

Vše je ale zatím v prvopočátku. Jedinou lokalitou, kde by zimní stadion mohl stát, je pozemek Tělovýchovné jednoty Tatran Kraslice nedaleko centra. Tatran už firmě přislíbil, že by pozemky do projektu vložil. „Sami jsme se chtěli pokusit postavit tam multifunkční tělocvičnu. Avšak takovou investici Tatran nezvládne. Proto vítáme iniciativu této firmy. Vyjdeme jim vstříc,“ řekl předseda TJ Tatran Kraslice Lubomír Zach.

Zástupci firmy Hajm přiznávají, že do realizace projektu za asi 70 milionů korun se budou moci pustit jen za pomoci dotací z fondů Evropské unie. „Doufáme, že s žádostí uspějeme, neboť podpora na německé straně je opravdu velká,“ doplnil Šajánek. Jeho slova potvrdil starosta Klingenthalu Reiner Schneidenbach. „V Klingenthalu je mnoho příznivců ledových sportů, kteří by se zcela jistě spojili s českými hokejovými kluby. Nová hala by se jistě stala atrakcí pro turisty, kteří tráví v našem městě dovolenou. Klingenthal proto podpoří záměr výstavby. Slibujeme si od toho rozvoj hokeje,“ uvedl německý starosta. Právě v jeho městě je hokej oblíbený. Klingenthal má ledovou plochu pod širým nebem, avšak nyní je nefunkční. Hokejisté tak musí dojíždět zhruba čtyřicet kilometrů. Podporu tak vyslovil i Spolek hokeje Klingenthal. Jeho zástupci hovoří o tom, že by kraslickou arénu využívali.

Dosavadních jednání se zúčastnil i specialista pro začínající hráče HC Energie Karlovy Vary Zdeněk Kubálek. Výstavba dalšího hokejového stadionu v Karlovarském kraji by podle jeho slov měla význam. „Jde o velkou spádovou oblast s přeshraniční spoluprací. Jsme schopni nabídnout kvalifikované trenéry, metodiku a další zkušenosti. Musím přiznat, že jsem byl až šokovaný z toho, jak je na obou stranách hranice o stadion zájem. Význam by mohl mít i pro náš klub, neboť by se mohly objevit hokejové talenty,“ řekl Kubálek.

Rozhodující bude i rozhodnutí kraslických zastupitelů. Hajm po městě nechce, aby projekt spolufinancovalo, avšak zaštítilo. Mohlo by tak být snadnější získat dotaci. Zelenou už dala sportovní komise. „Jsme projektem nadšeni. Jeho autory čeká hromada práce. Komise je podpoří,“ řekla předsedkyně sportovní komise kraslické radnice Pavlína Poledňáková.

Zda se město Kraslice do projektu zapojí, bude jasné příští týden ve čtvrtek, kdy se koná zasedání zastupitelů.