Z chátrající historické továrny v Lipové ulici v Kraslicích vznikne třídírna odpadu. Památkově chráněný objekt, který za poslední roky vybrakovali a zdevastovali zloději kovů, koupí město technickým službám. Ty chtějí využít rozsáhlých pozemků a velkých prostor uvnitř továrny, kde má začít fungovat třídicí linka separovaného odpadu.
Kraslice továrnu, kterou dříve jako své depo využívala ČSAD, koupí od soukromé firmy za 800 tisíc korun včetně zasíťovaných pozemků o rozloze sedmi tisíc metrů čtverečních. Původně chtěla firma 2,9 milionu.

Koupě ale u řady zastupitelů budí rozpaky. Jednání zastupitelů tak málem skončilo fiaskem. To když těsná většina rozhodla pro získání továrny. Následně se ale několik zastupitelů z jednání omluvilo. Byli to ti, kteří byli pro. Ztroskotalo tak hlasování o uvolnění peněz na zaplacení první splátky (Kraslice budou továrnu splácet pět let. Pozn. red.). Usnesení zastupitelé nakonec revokovali a rozpočtové opatření schválili.

„Továrna je v dezolátním stavu a podle mých informací by jen základní rekonstrukce vyšla na třicet milionů korun. To je ve finanční situaci města nereálné," upozornil zastupitel Roland Šebesta. S tím souhlasil i Rudolf Junghans. „Objekt je památkově chráněný, a tak se bude muset opravovat ze zákona. Kde na to vezmeme?" ptal se zastupitel Rudolf Junghans. Podle místostarosty Kraslic Otakara Miky si na případné opravy budou muset technické služby samy vydělat, žádat o dotace, a nepožadovat peníze z městského rozpočtu.

Ředitel technických služeb Robert Vopička tam chce vybudovat třídírnu odpadu, který bude následně prodávat. „V odpadech leží mnoho peněz, a čím kvalitněji budeme moct třídit, tím více peněz vyděláme," konstatoval Vopička. Ten připravil projekt na třídění odpadu. V budoucnu navíc předpokládá, že město postupem let převezme zpět kompletní odpadové hospodářství od soukromé společnosti AWE, kterého se zbavilo kvůli nedostatku peněz na nákup nové techniky.

Třídírna odpadu vznikne v těsné blízkosti 1. základní školy v Havlíčkově ulici. Objevují se tak už nyní obavy, zda se to nedotkne chodu školy. Rodiče mají obavy z hluku a zápachu. Vopička uklidnil, že se tam nebude třídit komunální, nýbrž separovaný odpad. Problém v tom nevidí ani ředitel školy Zdeněk Pečenka. „Pokud tam nebude nepořádek, nevidím v tom problém," řekl.

Továrna podle informací z kraslické kroniky připomíná průmyslovou minulost města. Postavena byla v roce 1850 a jde o první továrnu na výrobu hudebních nástrojů firmy Bohland & Fuchs. Památkou je také původní cihlový komín.