Stovky pirátských hudebních nosičů a DVD našli včera odpoledne pracovníci karlovarské celní správy na asijské tržnici v Hraničné u Kraslic. Během jediné hodiny našli ve stáncích přesně 986 nelegálních CD a 470 DVD. „Škoda, která by prodejem vznikla hudebním a filmovým společnostem, je 860 tisíc korun,“ řekla mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Kontroly v příhraničních tržnicích jsou stále intenzivnější. Před několika týdny zabavili celníci v Kraslicích a dalších tržnicích v kraji plagiáty značkového zboží za miliony korun. Tentokrát se však zaměřili pouze na CD a DVD. Problém však je, že když celníci odjedou, na pultech se pirátské nahrávky záhy opět objeví. „Mají je schované a uzamčené v autech. Do těch mi bohužel vniknout nemůžeme,“ řekl jeden ze zasahujících celníků. Takové množství CD a DVD se našlo v pouhých dvou stáncích. Ty jsou tam prý podle nájemce tržnice umístěné nelegálně. Dopátrat se toho, kdo nosiče prodával, je podle celníků takřka nemožné. Asijští prodejci totiž od stánků odejdou a zboží nechají napospas.

Celníci přiznávají, že kvůli častým kontrolám je z prodejců cítit nervozita. Přispělo k tomu i brutální napadení jejich kolegy na tržnici ve Vojtanově, kterého Asijec pobodal do krku. Celník je stále v péči lékařů. „Intenzivní kontroly budou nadále pokračovat. Například ve Vojtanově jsme již zahájili stálý dozor,“ doplnila Blahutová.