Vietnamští prodejci, kteří mají své stánky na tržnici v Hraničné u Kraslic, neskrývají nervozitu po razii celníků. Ti tam minulý týden zabavili nelegální zboží za 2,6 milionu korun. Vůbec poprvé tam pak celníci drží stálý dohled.

„Chceme zamezit, aby se do stánků vracely plagiáty značkového zboží a další nelegální výrobky. Naše přítomnost ale nemá na chod tržnice žádný vliv,“ řekl mluvčí plzeňského celního ředitelství Pavel Polanka. Právě to se dříve stávalo. Celníci sice v českých příhraničních tržnicích zboží zabavili, za několik hodin se ale už další objevilo na pultech. Celníci tak nyní kontrolují auta na příjezdu i odjezdu a monitorují stánky, zda se do nich plagiáty nevrací. „Zatím je klid. Prodejci jsou si vědomi, že tu hlídáme,“ řekl včera jeden z celníků.

Vietnamci přiznávají, že razie můžou mít pro ně katastrofální dopad. „Už žádné špatné zboží,“ vzkazoval včera jeden z prodejců. Řada trhovců je prý rozhodnuta u hranic končit. Německým turistům se totiž kvůli nízkému kurzu eura už tolik nevyplatí v Čechách nakupovat. „Je to hodně slabé. Němci prostě neutrácí jako dřív. Asi nás čeká bankrot,“ pokračoval prodejce.

Už na první pohled je zřejmé, že tržnice již tolik neláká. Prázdná je skoro polovina stánků. Řada vietnamských prodejců se vrací zpět do své vlasti. Nájemce dokonce loni požádal radnici o úlevu za pronájem. A protože Kraslice dosud nemají jiného zájemce o pozemky, souhlasily.