Vlekařům po letošní lyžařské sezóně nezbyde na investice do dalších let. Shodují se na tom provozovatelé zimních areálů v Kraslicích a Stříbrné. Lyžařské podmínky přitom letos byly ideální. Sníh však větší počet vyznavačů zimních sportů na hory nepřilákal.

„Sezóna byla lepší než ty dvě předešlé, kdy nebyl takřka žádný sníh. Bohužel ale lyžařů zamířilo na sjezdovky podstatně méně,“ potvrdil Jan Izák, provozovatel kotvy Lišák ve Stříbrné. Dopady jsou jasné. Z utržených peněz se zaplatí nutná údržba. Na investice do rozvoje už peníze nezbydou. „Navíc se nám rozbilo navíjení na hlavním vleku. Oprava bude stát možná i stovky tisíc korun,“ doplnil Izák.

Obdobně hodnotí dosavadní lyžařskou sezónu Martin Vlček z lyžařského oddílu Tatran Kraslice, který provozuje vlek Krajka a Saporo v Kraslicích. „Sněhové podmínky byly vynikající, ale lidí přišlo za zimu velice málo. Podstatnou část klientely tvořili v uplynulých letech Němci. Ale už ani ty české hory nezlákaly,“ řekl. Jak již Deník dříve uvedl, vlekaři z české strany hranice začali pociťovat konkurenci sjezdovek v sousedním Německu nově vybudovaných za peníze z Evropské unie.

Krasličtí vlekaři alespoň z utržených peněz doplatili leasing za nákladný repas vleku. „Jestli ale zbydou peníze na nutnou údržbu, zatím nedokážu vůbec odhadnout. Už nyní je ale patrné, že o investicích do rozvoje lyžařského areálu si můžeme nechat jen zdát,“ doplnil.

Podstatně lépe je na tom skiareál v Bublavě. Díky technickému sněhu přivítal lyžaře dříve než ostatní vlekaři. „Registrujeme ale úbytek klientely o dvacet procent,“ řekl tamní vlekař Jiří Lhota. V Bublavě ale sezóna rozhodně neskončí tragicky. Ještě teď tam na svazích leží přes půl metru sněhu. Bublavští vlekaři věří, že nalákat lyžaře zpět by se podařilo po výstavbě sedačkové lanovky, která má propojit Bublavu se Stříbrnou. Vzniknout má kilometrová sjezdovka. „Z Kraslicka by se mohlo stát zimní středisko. To by sem přineslo peníze turistů,“ poznamenal Lhota. Loni vlekaři neuspěli s žádostí o dotaci. Projekt počítá s investicí sto milionů korun. Letos budou vlekaři žádat znovu. Pokud neuspějí, chtějí se i tak do projektu pustit. Zatím ale v menším měřítku.