Domácnosti na Sokolovsku si od nového roku opět sáhnou hlouběji do kapsy. Poroste cena vody i nájemné.

Za vodné a stočné zaplatí více lidé v Kraslicích. Oznámila to tamní vodohospodářská Kraslická městská společnost. Vodné vzroste z 34,88 korun na 35,97 korun za kubík, stočné pak z 31,61 na 32,70 korun. „Zdražit jsme nuceni kvůli nárůstu cen energií. Navíc musíme platit státu více za čerpání povrchových a podzemních vod,“ vysvětlil jednatel Kraslické městské společnosti Otakar Mika. Zdražení podle jeho slov není nijak dramatické. Průměrná domácnost zaplatí za vodné a stočné zhruba o dvě stovky ročně více.

Kraslice patřily v minulosti mezi města s astronomickými cenami za vodu. Mohla za to vysoká investice do nové čistírny odpadních vod, která na roky zastavila rozsáhlejší investice ve městě. „Šlo o dluhy za téměř 130 milionů, které se do ceny promítly,“ poznamenal Mika. Nyní ale hovoří o tom, že krasličtí vodohospodáři už jsou konkurenceschopní. „V Kraslicích se stále platí jednosložková cena vody. Domácnosti tak neplatí poplatek za vodoměr. Voda je tudíž u nás v přepočtu stejně drahá, ba lacinější než třeba v Sokolově,“ doplnil.

V Sokolově se zase lidé musejí připravit na vyšší nájemné v městských bytech. „Nájemné bude dražší o šest korun, to znamená – původně bylo 23 korun a 8 haléřů a bude 29 korun a 56 haléřů. Rozdíl je 6 korun a 48 haléřů,“ upřesnil částku místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák.
Jak uvedli představitelé radnice, město určitě v budoucnu využije možnosti jít na částku necelých 38 korun za metr.
„Sokolov vlastní dnes okolo 1 300 bytů. V některých bytech už není regulované nájemné, nájem je vyšší. Zvýšení se dotkne podle mého odhadu 900 až 1000 bytů,“ uvedl Dvořák.

Zvyšování nájemného se nebude týkat sociálního bydlení v domech s pečovatelskou službou a podobně. V těchto zařízeních však radní zpřísnili podmínky pro užívání bytových jednotek. Pokud zdejší nájemníci nebudou využívat pečovatelskou službu, bude jim účtováno nájemné ve výši padesáti korun za metr čtvereční. Opatření se týká nových nájemníků a tato podmínka je součástí nájemní smlouvy.