V noci ze čtvrtka na pátek 10. října pocítili obyvatelé Sokolovska další otřesy půdy. Ty byly tentokrát mnohem silnější než ve středu. Země se chvěla nejen v Kraslicích a jeho okolí, ale také v Sokolově, Lokti či Habartově.První otřesy se projevily několik minut po půlnoci. Země se ale chvěla až do ranních hodin. Nejsilnější otřes přišel několik minut před půl šestou. Podle automatického měření Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR dosáhla síla otřesů 3,9 stupně Richterovy stupnice.

Podle svědků se nejprve ozvalo zvláštní hučení připomínající blížící se těžkotonážní vlak a pak přišel samotný otřes.

Lidé na Sokolovsku si od časného rána vyměňují své poznatky z poslední noci. Zemětřesení je tématem jedna většiny hovorů.

„Bylo to něco strašného, všechno se třáslo a já měla neskutečný strach. Když zemětřesení ustalo, tak jsem si do tašky zbalila to nejpotřebnější a zalezla si do postele v oblečení, pro případ, kdybych otřesy zesílili a já musela rychle opustit byt,“ popsala svůj zážitek Věra Dlouhá z Kraslic.
Neklid panoval i v dalších domácnostech. „První rána přišla asi půl hodiny po půlnoci. Je zajímavé, že jsem se těsně před tím probudila a vše cítila naprosto jasně. Pak už jsem neusnula, pustila jsem si televizi, abych další otřesy už neslyšela. Navíc se mi z toho všeho udělalo nevolno. Co chcete, když se klepou okna a máte pocit, že se na vás zřítí celý barák,“ řekla další oslovená obyvatelka Kraslic.

Situace před dvěma dny

Mírné zemětřesení zaznamenali v noci na středu lidé na Sokolovsku i na dalších místech Karlovarského kraje. Podle odborníků z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se zem nejvíce otřásala na Chebsku – silou 2,5 stupně Richterovy stupnice. Bylo to tak nejsilnější zemětřesení za posledních osm let.

„V noci mě probudilo skřípání trámů v domě a silné hučení,“ říká pozorovatel počasí pro plzeňský hydrometeorologický ústav v Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík. Otřesy ale žádné škody nenapáchaly. Mnohem silnější chvění země zaregistrovali obyvatelé Nového Kostela na Chebsku. „Byl to takový zvláštní hukot. Měl jsem pocit, jako by vesnicí projížděl hodně naložený kamion,“ řekl čtyřicetiletý Jan Švára z Nového Kostela. Nebyl sám, koho první otřesy půdy kolem třetí hodiny ráno vzbudily. „Ráno se u nás na obecním úřadě zastavil jeden z občanů sousední Kopaniny, jestli nemáme informace o případném zemětřesení,“ potvrdil starosta Nového Kostela Ota Teuber. „Dopoledne se nám potom ozvali i z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky. Informovali nás o tom, že otřesy dosáhly síly 2,5 stupně Richterovy stupnice,“ dodal Teuber.

Podle Josefa Horálka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky se jednalo jen o mírné zemětřesení, takzvaně na hranici pozorovatelnosti. Zda se budou otřesy opakovat, nevyloučil. „Osobně si myslím, že ano. Avšak je to jen má domněnka,“ poznamenal. Stejně jako Kovařík upozornil na zemětřesení v zimě z přelomu let 1985 a 1986, kdy silnému zemětřesení předcházely už od léta slabší otřesy. „Pokud však přijdou, nemohou vzhledem k charakteristice podloží dosáhnout větší síly než pět stupňů Richterovy stupnice,“ doplnil. I taková síla ale může poškodit objekty.

V kraji je umístěn nespočet stanic, které seismickou aktivitu pravidelně měří. Výsledky měření mohou lidé sledovat na www.ig.cas.cz.

Jiří Drozdík, Milan Hloušek, Petr Przeczek