Silnice druhých tříd, které v kraji dostávají za desítky milionů korun evropské parametry, mohou silničářům v zimním období přinést technické potíže. Připustil to předseda představenstva Údržby silnic Karlovarského kraje Martin Leichter. „Jako údržbáři silnic pláčeme. Budeme si ale muset zvyknout, jako je tomu už běžně ve světě,“ uvedl s nadsázkou tento týden při slavnostním ukončení druhé etapy generální opravy silničního průtahu Kraslicemi.

Jde o to, že silnice se kvůli zpomalení dopravy zužuje a budují se zpomalovací ostrůvky. Technika silničářů tak může mít problémy. „Byli jsme zvyklí na široké silnice, proto mají vozy také široké pluhy. Na těchto nových silnicích se tak údržba zpomalí. Silničáři budou muset v některých místech pluh nadzvedávat, být více opatrní,“ pokračoval s tím, že takové zkušenosti už mají řidiči z Aše. Leichter doufá, že distributoři vozů už brzy přijdou s novinkou, kdy pluhy budou elektronicky nastavitelné. Nevyloučil, že sníh se bude muset i odvážet. „Pokud bude extrémnější zima, může se to stát, neboť by mohlo hrozit, že se auta do dvou jízdních pruhů nevejdou. Zůstat nemůže velké množství ani na chodnících. My se s tím ale popereme,“ doplnil.
Obavy mají i místní lidé. „Myšlenka, že silničáři budou mít obavy, byla první, co mě napadla. Ukážou až první zimy, jak to zvládnou. Nicméně průtah dal městu moderní tvář, i když omezení dopravy bylo už na nervy,“ řekl řidič Lukáš Hodina.

Silničáři i kraj jsou však na druhou stranu spokojeni s tím, že se daří čerpat z fondů Evropské unie desítky milionů na výstavbu nových komunikací. „V Kraslicích šlo letos o největší investici do silnice druhé třídy,“ sdělil hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.