Přesně milion a šedesát šest tisíc eur může vyčerpat z fondu Evropské unie Základní umělecká škola v Kraslicích na výstavbu moderního sálu, který vznikne přístavbou ke stávající budově. Škola, které už chybí kapacita kvůli vysokému počtu žáků, se dočkala po dlouhých letech. V rozhovoru to řekl její ředitel František Stůj.

Projekt na výstavbu sálu jste měl připravený už roky. V uplynulých letech jste nakonec ale na dotace nedosáhli. Odkud jste tedy peníze získali?
Dvakrát jsme postoupili do závěrečného kola Regionálního operačního programu EU, avšak bez úspěchu. Peníze jsme nyní získali z česko–saského programu Cíl 3. Byla to pro nás obrovská zpráva, protože škola nutně potřebuje rozšířit svou kapacitu.

Čerpat můžete přes milion eur. Jak tedy bude konkrétní projekt vypadat?
Přístavbou vznikne sál, ve kterém bude pódium, jež pojme až padesát účinkujících. Do sálu se přitom vejde 160 diváků. Součástí je moderní vybavení, ozvučení a třeba také nahrávací studio. Nedílnou součástí jsou nové prostory pro výuku. Právě ty také potřebujeme, neboť škola čítá 360 žáků a k dispozici máme pouze deset učeben a malý sálek.

V těchto dnech jste stavbu předali. Kdy tedy samotná výstavba začne a kdy přivítáte společně s mladými muzikanty první návštěvníky?
Stavba začne neprodleně a hotová bude v rekordním čase. Dodavatelská firma ve smlouvě garantuje, že hotovo bude už 20. prosince.

Projekt počítá s investicí okolo pětadvaceti milionů korun. V dotačních podmínkách stojí, že dotace bude činit pětaosmdesát procent nákladů. Kde vezmete zbylé prostředky?
V první řadě si škola coby příjemce dotace musela vzít na výstavbu úvěr. Faktury nám pak budou z Unie postupně propláceny. Co se týče dalšího krytí, získali jsme pětiprocentní státní příspěvek. Zbylé peníze poskytne samotná radnice.

Co pro vás moderní sál tedy bude znamenat?
Máme plně kvalifikovaný pedagogický sbor a o kvalitě školy svědčí její výsledky v řadě soutěží. A právě i ty pořádáme, takže sál bude hojně využit. Děti už se nebudou tísnit na chodbách, když budou čekat na výuku, a podobně.

Přijetí dotace má i podmínku, že musíte pět let spolupracovat se školami v sousedním Německu. Jak bude spolupráce vypadat?
Naším partnerem se stal celý spolek Muzikschule Vogtland, se kterými musíme ročně uspořádat šestnáct společných akcí na české i německé straně. Myslím, že to nebude problém.