Jednou z šikovných malířek je členka asociace Lenka Volková z Uhříněvsi. Ta jednoznačně říká, že zdobení vajíček je celoroční prací. „Nejde totiž jen o samotné zdobení, během roku musíme vyrážet do přírody, sledovat, jak roste sláma a jestli už je zralá jezerní sítina," poukazuje.

Na výstavě Kraslice v Kraslicích předváděla právě zdobení slámou, jezerní sítinou a také voskový reliéf. Členkou asociace je už devátým rokem. „Před těmi lety jsem si amatérsky zdobila vajíčka doma. Pak jsem vyhledala asociaci, kde jsem se naučila nové techniky zdobení," líčí. Dnes už je opravdovým ´profíkem´. Její kraslice jsou opravdovými skvosty.

„Jednu kraslici zdobím až osm hodin," prozradila. „Jak ale říkám, není to jen o zdobení. Pořádám pravidelně výpravy do přírody, neboť jezerní sítina se sklízí od října do ledna, musí se zkoušet její zralost, jinak pak nejde vyloupnout."

Je ráda, že asociace pořádá výstavy, na kterých je vidět umění malířek a malířů. „Velikonoce rozhodně nejsou na ústupu a je dobře, že asociace dbá na tradiční techniky zdobení," doplnila.

Asociace malířek a malířů kraslic ČR vznikla v roce 1998. Stálou expozici má v Libotenicích.
Výstava pak putuje do dalších koutů republiky. Do Kraslic se vrátí i v příštím roce, a to už poosmnácté.