Rád bych poděkoval firmě za předvedení profesionální prodejní výstavy, která přilákala řadu mladých nadšených muzikantů. I tentokrát přivezla Amati spoustu novinek co se týká nejen vzhledu, ale především kvality a servisu hudebních nástrojů.
Veliké poděkování patří paní Aleně Haburčákové za organizaci celé akce a za velice milé obětavé a vstřícné jednání.
Další výstava, která měla také veliký ohlas, proběhla ve Vysokém Mýtě při konání celostátního kola letošní soutěže ZUŠ. Hrálo zde přes 160 komorních souborů, tj. téměř 600 mladých nadaných hudebníků z celé ČR.
Vzhledem k tomu, že 90 procent žáků a studentů základních uměleckých škol hraje na hudební nástroje vyrobené právě v Kraslicích, má firma stále velikou šanci se uplatnit na našich ale i zahraničních trzích.
Měl jsem již několikrát možnost testovat nástroje Amati a musím říci, že se firma za poslední roky vypracovala k opravdu kvalitním nástrojům při udržení velice příznivých cen. Myslím, že vylepšování kvality a rozšiřování nabídky je tou správnou volbou, jak dnes uspět ve velice silné zahraniční konkurenci.
O to více mě překvapily zprávy v médiích o finančních problémech v Amati.
Jednou z příčin má snad být ´konkurence´ pocházející z čínských trhů.
Je pravda, že se v poslední době u nás objevily levnější hudební nástroje vyrobené v Číně, které bych však jako profesionální muzikant v žádném případě nedoporučil.
Nákupní cena je sice o něco nižší, ale hlavní problém spočívá v tom, že se jedná o výrobky bez možnosti následného servisu, oprav či seřízení, bez kterého se žádný hudební nástroj při pravidelném užívání neobejde.
Myslím, že bychom si měli více vážit české výroby hudebních nástrojů s dlouholetou tradicí.
Rád bych touto cestou vyslovil firmě Amati velikou podporu od všech ZUŠ,
kam každoročně nové nástroje z Kraslic putují.
Pevně doufám, že se jedná pouze o přechodné období a věřím, že se Amati z nepříjemností brzy zotaví a bude pokračovat v cestě za kvalitou ke spokojenosti všech zákazníků.
Martin Petruň, klarinetista, pedagog, člen celostátní umělecké rady a organizátor soutěží ZUŠ.