Svědčí o tom případ třiašedesátiletého houbaře, kterého nedaleko Počátek na Kraslicku postihla náhlá nevolnost. Když vytáhl mobilní telefon, byl mu k ničemu. Kvůli chybějícímu signálu se nedovolal na tísňovou linku.

Měl štěstí, že si ho ležícího v křeči všiml Richard Pavlíček z Kraslic, který jel kolem. „Vyskočil jsem z auta a snažil se přivolat pomoc. Mobilem to ale nešlo. Naložil jsem ho proto do auta a odvezl na záchranku,“ vylíčil Pavlíček.

Zdravotníci ho podle mluvčího krajských záchranářů Lukáše Hutty přijali s podezřením na infarkt. „Muž se nakonec zotavil v sokolovské nemocnici,“ uvedl.

Takové situace se podle záchranářů mohou ve vážnějších případech stát osudnými. „Registrujeme řadu míst v západní části Krušných hor, kde signál není,“ potvrdil náčelník Horské služby v Krušných horách Miroslav Güttner.

Signálem GSM se na popud kraje zabýval i Český telekomunikační úřad. Měření například ukázalo, že v obci Přebuz, v osadách Rolava nebo Lazy je pokryto méně než 50 procent území. „Úroveň signálu tam navíc nedosahuje prahové hodnoty citlivosti,“ uvedl Jaromír Javůrka z odboru státní kontroly elektronických komunikací Českého telekomunikačního úřadu.

Kraj a zástupci dotčených obcí se podle hejtmana Josefa Novotného sejdou tento měsíc. „Chceme dořešit dokrytí signálem GSM,“ řekl.