Vlna odporu sílí na Kraslicku kvůli možnému průjezdu kamionů přes hraniční přechod v Kraslicích. Omezení na něm padne po vstupu České republiky do Schengenského prostoru. Petiční výbor proti kamionům už intenzivně funguje v Kraslicích. Ozývat se začínají i malé obce, kterými by nákladní vozy měly projíždět.

Kritická situace by mohla nastat v Jindřichovicích. Tvrdí to tamní starostka Anna Polívková. Právě Jindřichovice by se staly jedinou možnou silniční tepnou pro nákladní vozy. Na druhé straně přes Boučí u Oloví je totiž průjezd vozů nad 3,5 tuny zakázaný. „Nedovedu si představit, jak by to tu vypadalo,“ řekla starostka. Reaguje na to, že obcí už tak projedou denně stovky aut. Hlavně také německých turistů, kteří tudy míří do lázeňských měst. „U hlavní silnice jsou domky a komunikace je bez chodníků. Kdyby se tu potkaly dva kamiony, občané by zřejmě museli chodit příkopy,“ upozornila starostka. Je rozhodnutá jet 1. listopadu do Kraslic, kde se uskuteční demonstrace proti kamionům. „Chceme se také podílet na tom, jak průjezdu těžkých vozů zabránit. Problematiku budeme řešit na nejbližším zasedání zastupitelů,“ dodala Polívková.

Šéf petičního výboru Otakar Mika očekává, že postupem času bude odpor proti kamionům ještě gradovat. „Tato problematika se totiž netýká jen Kraslicka. Kamiony budou přes zdejší hraniční přechod mířit dál do kraje. To určitě pocítí například i Chodov,“ uvedl včera Mika. Věří, že petiční archy podepíší tisíce lidí.

Česká republika vstupuje do Schengenského prostoru začátkem roku 2008, kdy tak omezení hraničních přechodů zároveň padne. V Kraslicích ale kamiony nezačnou jezdit hned od 1. ledna. Krajští zastupitelé souhlasili s průjezdem až poté, co bude opraven průtah městem. Ten by měl být dokončen v příštím roce. Odhadují to alespoň silničáři, i když zatím není vůbec jisté, z jakých peněz bude oprava pokračovat.