Řidičům jedoucím po frekventované silnici z Jindřichovic směrem na Kraslice, která spojuje Českou republiku s Německem, se částečně uleví. Šéf krajských silničářů Zdeněk Pavlas v pátek při rozhovoru Deníku oznámil, že se podařilo uvolnit miliony korun na její opravu. Patrné však je, že všechny výtluky z této silniční tepny nezmizí. Budou tak alespoň opraveny v rámci běžné údržby. Stejné je to i v případě hlavní silnice v turistické Bublavě, kde komunikace podle motoristů připomíná spíše tankodrom.

„Na silnici ve směru z Jindřichovic opravíme úsek dlouhý zhruba 1,3 kilometru, kde bude položen nový povrch. Počítáme s investicí okolo čtyř milionů korun,“ sdělil Pavlas.

Se stejnou sumou se počítá i v horské Bublavě, kde se oprav dočká téměř dvoukilometrový úsek. „A to od Tisové až k odbočce ke státním hranicím,“ poznamenal Pavlas. Doplnil, že na další nutné a rozsáhlejší opravy už silničáři mít peníze nebudou. „Výtluky tak opravíme alespoň v rámci běžné údržby a v dalších letech se pokusíme najít další prostředky,“ doplnil.

Na investiční akci je už vypsáno výběrové řízení. Práce tak začnou co nejdříve. To kvituje například vedení turistické Bublavy. „Evidujeme řadu stížností z řad místních i rekreantů. Jsme vděční za to, že se podaří nyní opravit aspoň tento úsek, který je v havarijním stavu. Opravovat jen výtluky už tu totiž není možné,“ řekl starosta obce Igor Jirsík.

Zpráva alespoň o částečné opravě těší i místní podnikatele a provozovatele skiareálu. Ti upozorňují, že katastrofální stav silnice odrazuje návštěvníky hor, a oni tak přichází o klientelu. „Pokud sem zamíří němečtí turisté, musí si při jízdě autem připadat jak ve špatném snu. Rozdíl v infrastruktuře je enormní,“ řekl provozovatel tamního skiareálu Jiří Lhota.

Místní však trápí i stav obecních cest. Zadlužená Bublava ale na rozsáhlé opravy jednoduše nemá. „Když se tu dělala plynofikace a kanalizace, ve smlouvách bohužel nebylo, že firmy musí komunikace dát do původního stavu,“ konstatoval starosta Jirsík. Zároveň dodal, že zastupitelé se dohodli, že z rozpočtu vyčlení prostředky alespoň na částečné opravy. „Kolik to bude a jaké části obce se oprav dočkají, ještě musíme promyslet,“ dodal.