Horské obce na Kraslicku se připravují na zimní měsíce. Samy mají k dispozici třeba jen traktor s pluhem, uzavírají proto smlouvy se soukromými firmami. Ty v případě potřeby ihned vyrazí do ulic.

„Před zimou ještě opravujeme výtluky v komunikacích, objednali jsme již také posypový materiál. K dispozici budeme mít jeden traktor a soukromou firmu,“ sdělil starosta Bublavy Igor Jirsík. Ten uvedl, že zima vždy spolyká desítky tisíc korun. „Jen minulý rok byl výjimkou. Jinak ale zimní údržba vyšla i na 200 tisíc korun,“ doplnil.

Podle starosty horské Přebuzi Antonína Čouky se na zimu intenzivně připravují místní domkáři. „Zásobují se dřevem. U každého domu jsou hromady,“ sdělil Čouka. Nezahálí ani radnice. Přebuz totiž v roce 2005 byla kvůli vánicím doslova odříznuta od světa. „V zimě bude jezdit jeden náš traktor, který jsme již doopravili a připravili na zimu. Smluvně máme také objednanou další techniku od místního farmáře,“ řekl starosta. Ten dále uvedl, že zima enormně zatěžuje rozpočet Přebuzi. Z ročního rozpočtu spolyká až deset procent.
Obdobně se na zimu připravují i ve Stříbrné. „Máme v případě potřeby zajištěné prohrnování od soukromé firmy. Připravený je i štěrk na posyp,“ konstatoval stříbrnský starosta Boris Jirsík.

I když za zimní údržbu vynakládají horské turistické obce desítky tisíc korun, přejí si, aby se neopakovala loňská zima. „Sice jsme ušetřili na zimní údržbě, ale obec byla kvůli nedostatku sněhu prázdná. Utrpěli tím nejen vlekaři, ale samozřejmě také provozovatelé penzionů,“ dodal Boris Jirsík.
S jeho slovy se ztotožňuje i bublavský starosta. „Když nebude zima abnormální, s financemi na zimní údržbu se to zvládne,“ doplnil.⋌