V Karlovarském kraji je běžně dostupný jako dekorační předmět například v automatech, třeba na autobusovém nádraží Tržnice, ale také v některých večerkách a volně v internetových obchodech. Zatímco v sousedních státech je tato látka zakázaná, v Česku je legální a nikdo nehlídá, kdo si ji kupuje. Často ji tak berou i děti.

Kratom tak zůstane i v e-shopech. Přitom právě prodej skrz e-shopy představuje největší riziko, jak by se tato psychoaktivní látka mohla dostat k dětem a mladistvým. Nejvíce prodejů se podle výzkumů uskuteční právě skrz e-shopy, a to až z 90 procent.

Účinky kratomu se podobají opiátům jakým je třeba heroin. Aktuálně vzniká legislativa na úpravu nakládání s kratomem, která by měla být schválena začátkem září. Nicméně o vyjmutí prodeje z e-shopů, které představují největší riziko, se v ní nehovoří. Dalšími body, které se budou projednávat je reklama, zdanění, ale také například jaký orgán nad tím vším bude dohlížet. "V tuto chvíli se připravuje novela zákona, která umožní, abychom látky dokázali rozřadit tak, abychom nešli jen cestou zákazu,“ uvedl po jednání vlády v této otázce ministr zemědělství Marek Výborný.