Křesadlo, cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci, putovala v pátek večer do rukou dobrovolníků z Karlovarského kraje. Ocenění si vysloužili především za to, že nezištně pomáhají druhým a neváhají podat pomocnou ruku těm, co to nejvíce potřebují. Z celkem 24 nominací bylo nakonec vybráno pět dobrovolníků. Pro porotu to nebyl vůbec snadný úkol. Za každého z kandidátů totiž mluvila spousta chvályhodných činů a silné životní příběhy. Slavnostní ceremoniál předávání Křesadel se konal v prostoru Klášterního kostela sv. Antonína Paduánského v Sokolově. Tady poprvé veřejně zazněla jména nových držitelů této prestižní ceny.

Jako první přijala gratulaci Věra Krumlíková za obětavou pomoc seniorům v zařízení Vila Maria v Dolním Rychnově. „Nevím co mám říci, vůbec jsem to nečekala,“ reagovala Krumlíková a rukou si otírala slzy dojetí. Křesadlo si dále převzala Zuzana Nosková z Dobrovolnického centra Střípky v Sokolově. Ta se svými třemi cvičenými fenkami pravidelně dochází za starými a nemocnými lidmi, kterým tak rozdává radost. „Pejsci se hodně rádi mazlí, a to doslova s každým,“ pověděla do mikrofonu Nosková. Radost z ceny měl i Ralf Ducamp původem z Německa, který nezištně spolupracuje s občanským sdružením Český Západ. „Jsem velice potěšený. Je to ocenění nejen pro mě, ale také pro ostatní, co se aktivně zapojují,“ prohlásil Ducamp.

Křesadlo potěšilo také Kláru Štěpánkovou z Dobrovolnického centra při Farní charitě. Pozornost poroty si vysloužila za intenzivní práci pro seniory. Jako dobrovolník například moderuje benefiční koncerty a na léto připravuje malý festival v Domově pro osoby tělesně postižené. Pátým v pořadí byl Martin Düringer z Pionýrské skupiny Březová. Tu vede řadu let a o prázdninách organizuje tábor v Bystřině. Pro cenu si osobně přijít nemohl a tak za sebe poslal manželku, která přítomné pozdravila jeho jménem.

Tradice oceňování dobrovolníků v České republice vznikla v roce 2001. Od té doby bylo předáno celkem 252 Křesadel, a to včetně těch pěti posledních. „Jsem rád, že se tato tradice dostala k nám do Sokolova. Hluboce smekám před všemi, co se dostali na seznam kandidátů. Dnešní doba je na dobré činy chudá, o to jsou také cennější,“ řekl k lidem moderátor akce Jan Picka.