Křesadlo, cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Ocenění si ji vyslouží především za to, že nezištně pomáhají druhým a neváhají podat pomocnou ruku těm, co to nejvíce potřebují. V těchto dnech se rozjela nominace právě těchto dobrovolníků. Již 9. ročník pořádá Mateřské centrum Karlovy Vary.

„Nominovat dobrovolníky ze svého okolí mohou všichni občané – nejen organizace. Nominovaným dobrovolníkem může být například člověk, který nezištně pomáhá s nákupem, s doučováním, je psychickou podporou pro někoho ve složité situaci," nastínila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. Pro porotu to poté nebývá vůbec snadný úkol. Za každého z kandidátů totiž mluví spousta chvályhodných činů a silné životní příběhy.

Znáte někoho, kdo dobrovolně věnuje svůj volný čas a energii ve prospěch někoho jiného? Znáte někoho, kdo hoří nadšením a šíří kolem sebe optimismus, naději, sílu a za sebou nechává kus velmi dobře odvedené práce? Někoho, kdo je naplněn zkušenostmi, pochopením, ochotou pomoci – kdo prostě umí vykřesat jiskru dobra a lidství pro své okolí, kdo si zaslouží cenu Křesadlo 2014? Tak neváhejte, sedněte a pište.

Všechny podrobnosti a podmínky akce jsou na internetových stránkách Mateřského centra K.Vary www.materske-centrum.cz, Národního dobrovolnického centra HESTIE www.hest.cz a na stránkách www.dobrovolnik.cz.

Křesadlo jako předmět je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční křesadlo. Návrhy mohou občané/organizace zasílat nejpozději do 6. března 2015.

O držitelích Křesadla 2014 rozhodne devítičlenná komise. Slavnostní předávání cen proběhne v dubnu v atriu ostrovského zámečku.

„Jsem rád, že tradice předávání křesadel zavítala i k nám do sokolovského kláštera a já se jí mohl tehdy zúčastnit. Hluboce smekám před všemi, co se dostali na seznam kandidátů. Dnešní doba je na dobré činy chudá, o to jsou také cennější," řekl starosta Sokolova Jan Picka.