Zimní zahrada sokolovského zámku byla ve čtvrtek odpoledne svědkem předávání Jánského plaket. Pozváno bylo 74 dárců, pro které je samozřejmostí darovat každý rok zhruba litr a půl vzácné tekutiny.

Jedním z těch, kteří si přišli pro zlatou plaketu za čtyřicítku odběrů, byl i Pavel Vodička z Kraslic. Poprvé daroval krev někdy před patnácti lety a od té doby chodí pravidelně. A jaký má k tomu důvod? „Přijde mi to jako dobrá věc a moc nad tím nepřemýšlím, prostě daruji krev. Sám nevím, kdy ji budu potřebovat,“ říká Vodička.

Jak upřesnil, několikrát do roka mu tím pádem dělají rozbor krve. „A když mám, laicky řečeno, zdravou krev, mám dobrý pocit, že jsem také zdráv,“ konstatoval Vodička. Na předávání ocenění se dostavil i se svým malým synem, kterému se zlatá plaketa velmi zamlouvala. „Doma ti ji dám, už tam mám i stříbrnou a bronzovou,“ vysvětloval synovi s úsměvem. Jak dodal na závěr, na odběry krve bude chodit i nadále.

Jednou z předávajících byla lékařka Zuzana Fialová z transfuzní stanice v Sokolově. Na otázku, zda je dárců dost, odpovídala spokojeně. „Ano, krve máme dostatek. Dárce sice neodmítáme, ale někdy jim může být prodloužena doba, kdy mají přijít k odběru,“ řekla Fialová.

Počet se u mužů pohybuje kolem tří a u žen čtyř odběrů za rok. Při každém se bere necelý půllitr vzácné tekutiny. Darování krve není ničím neobvyklým ani například pro studenty Střední živnostenské školy v Sokolově, kteří pravidelně každý rok vyráží v hojném počtu na transfuzní stanici. Naposledy jich byla rovná padesátka a odevzdali úctyhodných 22,5 litru krve.