Popíjení alkoholu na veřejnosti, rušení nočního klidu nebo řízení pod vlivem alkoholu. To jsou podle informací policistů na Sokolovsku nejčastější prvky typicky letní kriminality v regionu. Šetření podobných trestných činů je podle velitele Městské policie v Chodově Josefa Kertésze jednou ze základních náplní práce Policie ČR, která vede podrobnou evidenci o výskytu jednotlivých trestných činností i jejich intenzitě v různých obdobích roku.
„V letních měsících mnohem výrazněji dodržují pitný režim pijáci alkoholu. A to na veřejnosti. Město Chodov má vyhlášku, která to na některých místech zakazuje, a strážníci městské policie pravidelně tato místa kontrolují, aby přestupce vykázali, případně potrestali,“ uvádí Kertész s tím, že například i volné pobíhání psů se snaží policie v Chodově regulovat.

„Volné pobíhání psů je ve městě regulováno obecně závaznou vyhláškou a zvlášť v létě se opakovaně najde dost překvapených majitelů psů, kteří „zapomenou“ svého miláčka vést na vodítku, případně po něm uklidit exkrement. Možná někomu připadne malicherné zabývat se takovými ´maličkostmi´, ale hustota obyvatel ve městě si přímo vynucuje tento druh regulace,“ říká velitel.

Rušení nočního klidu a s ním spojené vandalství je podle chodovských strážníků koníčkem převážně mladých lidí, a v letních měsících obzvláště.
„Mladí si užívají večerního nebo nočního života v početných hospodách a hernách. Pokud by svůj koníček provozovali tak, aby nerušili ostatní Chodováky, téměř nikomu by to nevadilo,“ vypráví Kertész. Míní, že statistiky městské policie jsou plné událostí, které svědčí o tom, že opak je pravdou.
„První polovina noci je pro několik desítek netolerantních jedinců opojnou radostí z možností, které skýtá tma, anonymita a neúcta k právům ostatních. Naštěstí začíná přibývat těch, kteří pomáhají strážníkům svědčit o konkrétních přestupcích. Dnes již není výjimkou, že někdo z okna svého bytu po telefonu naviguje strážníky městské policie až k tomu, kdo rozkopal odpadkový koš nebo vysypal kontejner v místě, kam kamera nevidí nebo se právě nedívá,“ sděluje Josef Kertész.

Je tedy letos letní kriminalita na Sokolovsku skutečně tak nezvladatelná?
„Žádné výrazné problémy s typicky letní kriminalitou nemáme. V menší míře dochází ke vloupáním do objektů, řízení bez řidičského oprávnění nebo řízení pod vlivem alkoholu. Policisté se v současné době zaměřují především na BESIP a veřejný pořádek, a to zejména v nočních hodinách a o víkendech,“ uvedl vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Kraslicích Karel Stodola.

Josef Kertész na závěr otevírá téma chodovské dopravy a s ní spojených cyklistů. „Ti bohužel patří k nejméně disciplinovaným účastníkům dopravy ve městě. S preventivně výchovnými dopravními akcemi se dnes setkává každé malé dítě už od mateřské školy, ale přesto mnoho cyklistů denně porušuje dopravní předpisy a riskuje zranění nebo život. A to svůj i cizí,“ uzavírá velitel.

K. Šujan