Celotýdenní festival se uskuteční v prostorách zdejšího Kulturního domu a Multifunkčního centra v Březové. Letošnímu ročníku bude vévodit benefiční koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Výtěžek podpoří Nadaci policistů a hasičů.

Historie

Krimifest jako festival kriminálních filmů a prevence kriminality letos slaví již 17 let své existence na území České republiky. Jeho zakladatelem a duchovním otcem je pan Jaroslav Kopic, bývalý redaktor časopisu Policista. Za dobu sedmnácti let hostilo festival hned několik českých měst, od Havlíčkova Brodu po nedaleký Chodov u Karlových Varů, Lázně Libverda či Černošice u řeky Berounky. V Březové u Sokolova se Krimifest usídlil od roku 2016. Jaroslav Kopic se tehdy s chodovským pořadatelem festivalu  Mariem Hanáčkem sešli s březovským starostou Miroslavem Boudou, a nové dějiště festivalu tak bylo na světě. Loňský ročník pojalo město jako jakýsi nultý, startovací, kdy divákům nabídlo pouze filmová promítání snímků s kriminální tematikou.

Součástí slavnostní vernisáže byla i komentovaná prohlídka.
V knihovně se zabydlel klasik světového hororu E. A. Poe

Novinky

Na letošním festivalu začalo město plně spolupracovat s Policií ČR, konkrétně s Krajským ředitelstvím policie Karlovarského kraje. „Velmi oceňuji přístup města Březová, které pojalo koncept letošního ročníku Krimifestu ve smyslu představení práce Policie ČR z jiného úhlu pohledu, než jak ji obvykle veřejnost vnímá. Velký prostor bude poskytnut prezentaci její práce od historie po současnost a mnohdy poukáže i na osudy a příběhy jednotlivých příslušníků a jejich blízkých, pocházejících či působících na Karlovarsku,“ řekl krajský ředitel policistů Petr Macháček, který zároveň udělil festivalu svou záštitu.

Program

„Kromě samotného filmového promítání, které potrvá od čtvrtka 16. listopadu do neděle 19. listopadu a nabídne celkem 12 vybraných snímků, doplní akci také bohatý doprovodný program,“ potvrdil ředitel kulturního domu Michal Bedeč.

Ten se bude skládat ze stálé výstavy na téma Vývoj bezpečnostních sborů od r. 1918 do současnosti, která jako stěžejní bod programu potrvá od začátku festivalu až do středy 22. listopadu a provázet jí bude poručík Jiří Převrátil. Dále se návštěvníci mohou těšit na výstavu policejních aut, která se uskuteční v sobotu 18. listopadu v prostorách před kulturním domem, a také na besedy a přednášky pořádané jak pro žáky a studenty škol z regionu, tak i pro širokou veřejnost.

V pondělí bude přednášet Tomáš Herajt na téma Osobnosti karlovarského kraje – policejní rada Adolf Wotava a v úterý to bude historik Vladimír Bružeňák na téma Závažné případy chebské pátračky. Obě přednášky se uskuteční v loutkovém sále kulturního domu, a to od 17 hodin.

Na všechny výstavy, přednášky a besedy je vstup zdarma.

Nadace i Svatba

Slavnostním večerem celého festivalu bude středa, kdy se uskuteční právě zmíněný benefiční koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Ten proběhne v kinosále kulturního domu od 19 hodin. Výtěžek z něj bude věnován Nadaci policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni, která se stará o pozůstalé po padlých policistech a hasičích. Finanční dar si přímo na místě převezme ředitel nadace Vladimír Šutera. Vystoupí také pěvečtí sólisté Tomáš Savka a Gabriela Urbánková. Moderátorem benefičního koncertu bude Petr Čimpera.

Čtvrteční lahůdkou bude zcela jistě zábavná talk-show Četnické humoresky, ve které se v hlavních rolích představí herec Tomáš Töpfer – představitel seriálového Arazíma, a dále Michal Dlouhý, autor námětu seriálu. Program se odehraje též v kinosále a jeho začátek je plánován na 18. hodinu. Vstupné činí 150 Kč. Po pořadu bude přítomným promítnuta speciálně vybraná epizoda ze seriálu, konkrétně epizoda 9. z první řady s názvem Svatba.

Tucet filmů

Filmový program letošního festivalu čítá 12 snímků od zahraničních až po českou tvorbu. Budou zde promítnuty starší české snímky, jako Partie krásného dragouna, Po stopách krve, Znamení raka nebo výše zmíněné Četnické humoresky.

Filmoví fajnšmekři se mohou těšit také na klasickou americkou komedii Podraz či krimi klasiku Kmotr. Z novějších titulů festival nabídne například žhavou koprodukční novinku USA, Kanady a Velké Británie Wind River. Další budou Noční zvířata nebo krimi snímek Zmizení.

Hlasujte v soutěži pro alej v Jindřichovicích.
Hlasujte v soutěži pro alej v Jindřichovicích

Z novější domácí produkce to bude český snímek Příběh kmotra nebo slovensko-ukrajinsko-český krimi thriller Čára. Hlavním magnetem pak může být premiéra detektivní klasiky Vražda v Orient expresu.

„Podařilo se nám s filmovými distributory dohodnout relativně zvýhodněné vstupné na filmové snímky. Takže i na premiérový krimi snímek Vražda v Orient-expresu máme zvýhodněné vstupné 80 korun. Na starší snímky bude vstupné jednotné – 50 korun,“ konstatoval Bedeč.

Jak dodal závěrem, všechny informace si mohou zájemci dohledat na webových stránkách www.mfc-brezova.cz, kde probíhá také online předprodej a rezervace vstupenek na koncert, talk-show i filmová promítání.

Kraslice zachránily kapličku v Čiré, vysvětí ji v sobotu.
Kraslice zachránily kapličku v Čiré, vysvětí ji v sobotu