Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dopadům krize se nevyhneme

KARLOVARSKÝ KRAJ - Ekonomové a finanční experti z regionu se shodují – současná americká finanční krize se promítne i do české ekonomiky, byť to nemusí být hned

1.10.2008
SDÍLEJ:

Krachy bankovních domů, hypotéky nemovitostí, pády na burze... Zní to vzdáleně, ale všechny tyto události mají vliv i na naši ekonomiku, ať už chceme, nebo ne.Foto: REUTERS

Například ekonomický ředitel Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos míní: „Prvotně žádné dopady na naši společnost nepociťujeme, ale lze očekávat dominový efekt, který se už třeba přesouvá v bankovním sektoru i do Evropy. Česká ekonomika stojí na několika firmách a jejich hospodářské výsledky silně ovlivňují stav celé domácí ekonomiky. My jsme rovněž její součástí, takže případné dopady se druhotně mohou objevit i u nás.“

Podařilo se nám získat i vyjádření dvou finančních expertů z renomovaných bank působících v našem regionu. Oba si nepřáli být jmenováni s ohledem na interní nařízení o poskytování informací prostřednictvím mluvčích. Přesto jsou jejich pohledy na současnou krizi zajímavé, takže vám je nabízíme.

„Kongres USA nechápu (Kongres neschválil v noci z pondělí na úterý miliardovou pomoc na řešení krize — pozn. red.), stát by měl pomoci. V Německu se nikdy nestalo, že by tu nechali některou banku padnout, byť je pravda, že na převzetí krachující banky se podílely její silnější kolegyně, a tedy privátní firmy. Kroky k sanaci problémových bankovních ústavů už podnikly i Belgie a Anglie,“ řekl Deníku jeden z finančníků.

Na naši námitku, zdali by nebylo lepší nechat problémové banky radši padnout, aby se vyčistil trh, odpověděl: „Bohužel cena za toto vyčištění by byla příliš vysoká a stejně by dopadla na daňové poplatníky tak jako tak.“ Podle něj by měl stát v takovém případě zasáhnout, a až se situace zklidní, nabídnout akciové společnosti zpět investorskému trhu.

Druhý z oslovených expertů je optimističtější. „Žádné otřesy neočekávám. Muselo by to mít nejprve vliv na stanovení sazby ČNB a ty jsou zatím stabilní. Zápůjční sazba na trhu se odvíjí od inflačního očekávání.“ Zároveň označil domácí bankovní domy v poskytování úvěrů a hypoték za obezřetnější. „Naše banky už si prošly očistcem v devadesátých letech, kde vícekrát naletěly. Teď si dávají větší pozor,“ řekl expert.

Martin Lojda, majitel realitní kanceláře Loyd reality, kterámáve své nabídcemimo jiné i komplex nemovitostí podniku Jan Becher v centru, si nemyslí, že by americká krize měla mít zásadní vliv na ceny nemovitostí v Karlových Varech. „Máme zahraniční klientelu a Karlovy Vary jsou specifickým a žádaným místem.“

Zatím největší problémy na Karlovarsku řeší zdejší porcelánky

Za problémy porcelánek ovšem nestojí finanční krize v USA, ale silná koruna, expanze asijského porcelánu do Evropy, konkurence a neschopnost umořovat miliardové úvěry. To vše se projevilo shodou okolností právě v době americké krize. Zatímco v Americe se stále jedná o státní pomoci krachujícím peněžním ústavům, Česká republika žádnou pomoc Karlovarskému porcelánu nechystá.

Stovky zaměstnanců jsou tak závislé na schopnostech majitelů firmy vyjednat finance na další výrobu a provoz.

Pokud se to nepodaří, čeká Karlovarský kraj problém, co s propuštěnými lidmi.

Autor: Petr Zahradníček

1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Naši prvňáci už ve středu v Sokolovském deníku, představíme 1. B ze ZŠ Březová

Sokolovsko - Ve středu 18. října najdete v Sokolovském deníku prvňáky 1. B ze ZŠ Březová.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Sportovat bude celé město, mladí i staří

Sokolov – Děti z mateřinek, školáci i senioři. Ty všechny má rozpohybovat týdenní sportovní akce, kterou pořádá Městský dům kultury v Sokolově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení