Úřady práce na Sokolovsku začínají pociťovat dopady světové finanční krize na místní podniky. Svědčí o tom nárůst nezaměstnanosti. Za uplynulý měsíc vzrostla o 0,72 procenta a celkově činí 8,71 procenta.

Podle mluvčího sokolovského úřadu práce Jaroslava Januše je zatím předčasné mluvit o tom, jaké konkrétní dopady bude finanční recese mít. S jistotou lze ale říct, že podniky mají méně zakázek a musí šetřit. „Je brzy dělat závěry, jaký dopad bude krize mít. Je ale patrné, že bez práce bude více lidí. Jen za pouhé tři dny na začátku roku se v Sokolově zaregistrovalo 433 nezaměstnaných, v Kraslicích jich bylo 85. To je docela vysoké číslo,“ uvedl mluvčí Januš.
A právě v Kraslicích je po delší době v regionu nejvyšší nezaměstnanost. V prosinci se zvedla o 0,9 procentního bodu a pokořila desetiprocentní hranici.


Propouštěla strojírenská firma Kornet nebo textilní firma Sametex. „Co budu dělat, nevím. Vezmu cokoli,“ řekl na chodbě místního úřadu práce jeden z uchazečů. „Skončila mi koncem roku smlouva a firma už mi ji neprodloužila. Prý není kvůli krizi tolik zakázek,“ doplnil.

Úřady práce očekávají, že nezaměstnanost se ještě zvýší. „I ostatní mikroregiony Sokolovska zaznamenaly v prosinci nárůst míry registrované nezaměstnanosti. Jen v Lokti zůstala na stejné úrovni,“ uvedla analytička sokolovského úřadu práce Kristina Martínková.